Yamaha XR9 Carbona - custom na bazie MT-09 do samodzielnego złożenia

Bottpower to warsztat zajmujący się budową customów i sprzedażą customowych zestawów typu "złóż to sam". Ich specjalnością są dwie marki - Yamaha i Buell. Zobaczcie ich customa - XR9 Carbona na bazie MT-09. Motocykl został zrealizowany w ramach projektu Yamaha Yard Built

Program Yamaha Yard Built to od kilku lat stały element strategii marketingowej Yamahy. Zakłada on tworzenie customów na bazie dostępnych w sprzedaży motocykli tej marki głównie z serii MT oraz XSR. W projekcie udzielają się głośne nazwiska z świata customów. Akcja ma na celu pokazanie możliwości branży customowej i inspirowanie nowych projektów.

Airboxy zintegrowane z owiewką, skrzydełka boczne, agresywne linie - ten motocykl wygląda jak pitbull!

XR9 Carbona z warsztatu Bottpower czerpie z estetyki znanej z wyścigów flat track. Drugie źródło inspiracji to sławne wyścigi Pikes Peak International Hill Climb - 19,99 km wyścig ze 156 zakrętami i zmianami wysokości na poziomie 1440 metrów. Kręta i wietrzna trasa ma być idealnym środowiskiem dla tego motocykla.

Zestaw customowych elementów będzie dostępny dla wszystkich modeli Yamahy z silnikiem CP3 (trzycylindrowce z technologią cross plane)

Bazą jest oczywiście trzycylindrowy silnik z MT-09, oraz rama z tego motocykla. XR9 Carbona ma agresywną stylistykę. Największe elementy składają się z włókna węglowego, inne zostały wykonane w druku 3D. Linia jest agresywna, dynamiczna, a środek ciężkości motocykla optycznie przesunięty został bliżej ziemi. Krótki tył i masywny przód sprawiają wrażenie "dopakowania". Wizualnie motocykl wydaje się masywniejszy niż jest w rzeczywistości - to oczywiście zamierzony zabieg głównego projektanta, Hugo von Waaijena.

Do sportowej serii Yamahy - YZF-R nawiązują szeroko rozmieszczone okrągłe lampy odpowiedzialne za światła drogowe. W miejscu standardowej lampy widnieje duża tarcza z numerem. Co ciekawe Bottpower oferuje pełen zestaw pozwalający scutomoizować swoją Yamahę MT-09 bez potrzeby modyfikacji ramy.

Mariaż serii MT z serią YZF-R. Dodają sportowego charakteru, czy psują efekt?

Na zestaw XR9 Carbona dostępny na stronie Bottpower składają się:

  • osłona zbiornika paliwa z włókna węglowego i ze zintegrowanymi wlotami powietrza
  • tylna owiewka z włókna węglowego z kanapą obszytą alcantarą, tylną lampą i kierunkowskazami,
  • tabliczka z numerem z przodu, w miejscu lampy przedniej,
  • osłona chodnicy z skrzydełkami i światłami przednimi
  • tabliczka z numerem na boku motocykla
  • osłona zębatki

Taka zabawa nie należy jednak do najtańszych. Podstawowy zestaw BOTT XR9 Carbona kosztuje prawie 5000 euro. Zestaw obejmujący kolorowe owiewki wraz z wszystkimi dodatkami to już ponad 7000 euro.