Cagiva Raptor 650 (2001 - 2004)

Cagiva to firma, która powstała z pasji do wyścigów kilku Włochów. Z czasem pod jej skrzydła, czy raczej słoniowe uszy - logiem firmy jest słoń - trafiały inne marki. Swoje epizody miały tutaj MV Agusta, Husqvarna i przede wszystkim Ducati. I właśnie z Ducati wiąże się historia Cagivy Raptora.

Raptory pojawiały się z silnikami o pojemnościach 125 cm³, 650 cm³ i 1000 cm³. Motocykl został zaprojektowany przez Miguela Angela Galuzzi. Argentyński projektant jest odpowiedzialny za projekty takich motocykli jak: Ducati Monster, Cagiva Planet, Aprillia Shiver, czy Moto Guzzi V7 Racer. Raptor narodził się gdy Cagiva była właścicielem Ducati i początkowo miał nosić nazwę M2 (Monster 2).

Raptor to połączenie japońskiej technologii z włoską finezją. Silnik pochodzi od mega popularnej Suzuki SV 650N. Przełożyło się to na lepsze osiągi motocykla, z którymi mały Monster nie miał szans konkurować. Reszta Raptora to z kolei klasyczny naked z takimi bajerami, jak rama od MV Agusty, która jest o niebo ładniejsza niż ta w oryginalnej SV'ce.

Druga generacja motocykla była produkowana w latach 2005-2007. Silnik w drugiej generacji modelu również został zaczerpnięty z SV ale ulepszony wraz z zamontowaniem SDTV i system PAIR. Nowy model to również kilka zmian w wyglądzie i estetyce, oraz zmiana kanapy i dodanie uchwytu dla pasażera.