Aprilia świętuje 10 lat modelu RSV4. Oto ekskluzywna, limitowana seria superbik'a o mocy 225 KM!

W świecie szybkich motocykli 10 lat szybko mija. W 2009 roku zadebiutowała Aprilia RSV4 - włoski superbike będący następcą RSV 1000. Koniec kariery RS|V4 przypadnie najprawdopodobniej w roku 2021. W tym roku w życie wejdą nowe normy emisji spalin - Euro5. Ale póki co jest co świętować. Oto limitowana edycja RSV4 X!

W swojej stosunkowo krótkiej historii Aprilia zdobyła 54 tytuły mistrzowskie, w tym siedem w serii mistrzostw świata SBK. Najbardziej charakterystyczną rzeczą w motocyklu jest silnik RSV4 – cztery cylindry w układzie widlastym odchylone o 65°. Moc maksymalna motocykla to 225 KM (w standardowej RSV4 jest to 217 KM). Wartość ta od czasu debiutu Panigale V4R jakoś nie robi wrażenia, a jednak jest to o 4 konie więcej niż standardowo oferuje motocykl Ducati.

Żeby okiełznać ten motocykl niezbędna będzie zaawansowana elektronika, na punkcie której ludzie Aprilii mają fioła. Aprilia szczyci się, że przez lata jako pierwszy producent oferowała w standardzie wiele elektronicznych usprawnień. Masa motocykla została zredukowana do 165 kg na sucho. Aprilia RSV4 X to motocykl dedykowany na tor, prawdziwa gratka dla fanów marki i kolekcjonerów.

Włoski motocykl na włoskim torze - Aprilia RSV4 X na torze Mugello

Ciekawostką jest, że Aprilia RSV4 X to pierwszy publicznie dostępny motocykl, w którym zastosowano rozwiązanie ANN - Aprilia No Neutral. Przesunięto neutralną pozycję w skrzyni biegów poniżej pierwszego biegu. W złożeniu ma to na celu przyspieszyć zmianę biegów między pierwszym a drugim i uniknąć pomyłek. ANN stosowane jest w motocyklach Aprilii startujących w WSBK i MotoGP.

Malowanie inspirowane jest motocyklem Aprilia RS-GP, znanym z tegorocznego MotoGP

Aprilia RSV4 X jest też pierwszym motocyklem produkcyjnym, w którym zastosowano nowe zaciski Brembo GP4-MS w zestawie z tarczami T-Drive i radialną pompą hamulcową 19×16.

Powstanie tylko 10 sztuk tego torowego motocykla.

Aprilia RSV4 X zostanie wypuszczona jedynie w 10 sztukach. Liczba ta odpowiada liczbie lat od ilu model RSV4 jest na rynku. Każdy motocykl oznaczony literką X będzie dostępny w cenie 39 900 . Rezerwacja motocykli rusza w drugiej połowie kwietnia za pośrednictwem strony factoryworks.aprilia.com. Szczęśliwi nabywcy otrzymają przy okazji zaproszenie na wycieczkę do Noale we Włoszech, gdzie znajduje się siedziba Aprilii i jej oddział wyścigowy.