Wizja Yamahy na rok 2030 - pojazdy elektryczne i Yamaha Tesseract?

11 grudnia 2018 zarząd Yamaha Motor Co. przedstawił długoterminową wizję firmy, oraz średnioterminowy plan zarządzania na lata 2019-2021. Wizja Yamahy sięga do 2030 roku. To wydarzenie nie wzbudziło by naszego większego zainteresowania, gdyby nie mały zwiastun tego, nad czym pracują inżynierowie Yamahy -  zarys sportowego trójkołowca o agresywnej sylwetce. 

Założenia Yamahy na najbliższą dekadę przedstawił prezes Yamaha Motors - Yoshihiro Hidaka. Wśród wielu haseł przewijających się w prezentacji szczególnie wyróżnione zostały dwa:

  • "Getting closer to Human" ("Zbliżenie technologii do człowieka"),
  • oraz "Expanding Human Possibilities" ("Poszerzanie ludzkich możliwości").

To wszystko ma się uzupełniać z naczelnym celem każdej korporacji jakim jest "ROBIENIE HAJSU". Pełną prezentację znajdziecie na globalnej stronie Yamahy lub TUTAJ. Yamaha chce skupić się na następujących punktach:

  • zaawansowana robotyka,
  • przeprojektowanie istniejących rozwiązań 
  • przekształcenie mobilności.

Kolejny krok w rozwoju technologii LMW to...

Wśród przykładowych pojazdów obrazujących innowacyjne podejście Yamahy do mobilności najwięcej emocji (przynajmniej naszych) wzbudza szara sylwetka trójkołowego pojazdu przywodząca na myśl koncept sprzed dekady - Yamaha Tesseract. W 2007 roku na targach w Tokyo zaprezentowany został czterokołowy, koncepcyjny pojazd Yamahy. Prezentował się następująco:


Wszystko wskazuje na to, że wizja Tesseract mocno wyewoluowała, ale nadal zapowiada się ekscytująco.

Na przykładzie Tesseract i Nikena widać, jak ewoluowała koncepcja przedniego zawieszenia dla pojazdów LMW - czyli 3- i 4-kołowych Yamah. Sylwetka nowego pojazdu została w oficjalnym dokumencie Yamahy zasygnalizowana kilkukrotnie. W stosunku do wizji sprzed lat najważniejszą zmianą jest pojedyncze tylne koło, zamiast pary. Wniosek: zapowiada się sportowy Niken.

Bo właśnie Niken ma być zwiastunem rewolucji w mobilności, którą za sztandar obrała sobie Yamaha. Japońska korporacja chce wprowadzić nową kategorię pojazdów personalnych. Obok LMW kolejnym kierunkiem, w którym podąży technologia Yamahy to coraz więcej pojazdów elektrycznych. W skrócie - spokój umysłu, komfort i zabawa pod kontrolą technologii.

Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów - zapisz się do newslettera!

Zero spamu! Zobacz naszą politykę prywatności