Płyn Hamulcowy Cz.1 - Kiedy wymieniać?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów naszego motocykla, który nie powinien nigdy nas zawieść. Oprócz dobrej formy klocków i tarcz, musimy zadbać także o świeży płyn w naszym układzie hamulcowym. 

Każdy powinien kontrolować stan oraz stopień zużycia płynu hamulcowego. Im bardziej zmienia swój oryginalny kolor i staje się bardziej "mulisty" tym bliższy jest czas jego wymiany. W przypadku gdy kupiliście używany motocykl i nie macie pewności, kiedy płyn hamulcowy ostatnio był wymieniany - warto zrobić to profilaktycznie. Koszt jest niewielki, a efekty mogą być spore. Przy okazji możecie bliżej przyjrzeć się jak wyglądają tarcze oraz klocki. 

W przypadku normalnej eksploatacji - płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata. Jednak, jeżeli ostro tniecie winkle na torze czy jeździcie w górach - warto robić to nawet częściej.  Sam płyn jest higroskopijny, co znaczy mniej więcej tyle - że wraz z upływem czasu nabiera wilgoci. A wilgoć w naszym układzie hamulcowym to wielce niemile widziane zjawisko, które bardzo mocno zmniejsza skuteczność siły hamowania. 

Jak wymienić płyn hamulcowy własnoręcznie? Zobacz wymiana płynu hamulcowego cz.II Praktyka!

Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności