Płyn Hamulcowy Cz.1 - Kiedy wymieniać?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów naszego motocykla, który nie powinien nigdy nas zawieść. Oprócz dobrej formy klocków i tarcz, musimy zadbać także o świeży płyn w naszym układzie hamulcowym. 

Każdy powinien kontrolować stan oraz stopień zużycia płynu hamulcowego. Im bardziej zmienia swój oryginalny kolor i staje się bardziej "mulisty" tym bliższy jest czas jego wymiany. W przypadku gdy kupiliście używany motocykl i nie macie pewności, kiedy płyn hamulcowy ostatnio był wymieniany - warto zrobić to profilaktycznie. Koszt jest niewielki, a efekty mogą być spore. Przy okazji możecie bliżej przyjrzeć się jak wyglądają tarcze oraz klocki. 

W przypadku normalnej eksploatacji - płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata. Jednak, jeżeli ostro tniecie winkle na torze czy jeździcie w górach - warto robić to nawet częściej.  Sam płyn jest higroskopijny, co znaczy mniej więcej tyle - że wraz z upływem czasu nabiera wilgoci. A wilgoć w naszym układzie hamulcowym to wielce niemile widziane zjawisko, które bardzo mocno zmniejsza skuteczność siły hamowania. 

Jak wymienić płyn hamulcowy własnoręcznie? Zobacz wymiana płynu hamulcowego cz.II Praktyka!