Zmarł Michael Czysz - twórca MotoCzysz, budowniczy motocykli

9 maja po długotrwałej walce z rakiem zmarł Michael Czysz - budowniczy i pasjonat motocykli, wynalazca i projektant. Czysz znany był w świecie motocyklowym jako twórca projektu MotoCzysz C1 MotoGP.

Pod nazwą MotoCzysz znajdowała się wytwórnia motocykli, oraz team wyścigowy. MotoCzysz specjalizował się w motocyklach elektrycznych. Celem było zbudowanie nowej generacji amerykańskich motocykli sportowych. Team MotoCzysz startował min. w wyścigu Isle of Man TT w klasie Zero (czyli motocykli elektrycznych). Zawodnicy MotoCzysz czterokrotnie zdobywali pierwsze miejsce - od 2010 do 2013 roku. Po ostatnim sukcesie o MotoCzysz ucichło. Mimo choroby Michael Czysz kontynuował swoją pasję.

MotoCzysz zorientowane było na stworzenie najlepszego elektrycznego motocykla torowego. Prototypowy E1pc osiągał ponad 200 KM i 210 Nm. To właśnie ten motocykl odnosił zwycięstwa na Man TT do czasu pojawienia się nowej wersji japońskiego Mugen Shinden.

Poza branżą motocyklową Michael Czysz był uznanym projektantem. Był założycielem firmy Architropolis, która zajmowała się min. urządzeniem wnętrz dla sławnych i bogatych. Dziś brak informacji na temat aktywności firmy. Podobnie jak ustała aktywność teamu.

MotoCzysz dał się zapamiętać jako jeden z bardziej nowatorskich projektów w amerykańskim motocyklizmie ostatnich lat. Tym bardziej smuci wiadomość o śmierci jego twórcy.