Wyświetlacz w kasku - droga na celowniku. Innowacyjny kask z wyświetlaczem od BMW.

BMW zaprezentowało na Consumer Electronics Show w Las Vegas projekt kasku z wyświetlaczem typu heads-up. Pomysł nie jest nowy, ale szansa na upowszechnienie technologii coraz bardziej realna.

BMW Head-Up Display (czyli HUD) wprowadzony został do samochodów BMW w roku 2003. HUD monitoruje sytuacje na drodze począwszy od przebiegu trasy, poprzez warunki i zachowanie innych uczestników ruchu. Założenie jest takie, żeby wzmóc koncentrację kierowcy, a nie usypiać jej poprzez zawierzenie technologii i czujnikom. Po trzynastu latach pomysł trafia do świata motocykli. Trzynaście lat to w świecie motoryzacji niemal epoka - czy to ma jeszcze sens?

BMW liczy na wprowadzenie systemu HUD do obiegu w ciągu najbliższych kilku lat.

BMW chcąc zaoferować to rozwiązanie w motocyklach skonstruowało kask HUD, który umożliwia projekcję danych bezpośrednio w polu widzenia motocyklisty. Kask posiada zintegrowany komputer oraz głośnik. Cały system będzie obsługiwany za pomocą kontrolera umieszczonego z lewej strony kierownicy.

Jakie dane będą dostępne? Wyświetlacz poinformuje nas min.: o ciśnieniu w oponach, poziomie płynów eksploatacyjnych i paliwa, prędkości jazdy i wybranym biegu, ograniczeniach prędkości i znakach drogowy, oraz ostrzeże o zbliżającym się zagrożeniu.

Realna poprawa bezpieczeństwa, czy gadżet rodem z Dragon Ball : )

I tu najciekawsza sprawa - będzie to możliwe min. dzięki systemowi V2V (vehicle-to-vehicle), który oznacza komunikację pojazdu w czasie rzeczywistym z innymi pojazdami na trasie korzystającymi z V2V. Przetwarzanie danych dotyczących ich jazdy pozwoli systemowi przewidzieć zagrożenie na drodze i poinformować o nim motocyklistę.

Dylemat: czy warto zwiększać bezpieczeństwo i przy okazji je zmniejszać poprzez osłabianie skorupy kasku i montowanie wyświetlacza tuż przed okiem motocyklisty? Hmm...

HUD umożliwia także wizualizację planowanej trasy wraz z nawigacją (cel należy określić przed rozpoczęciem podróży). Dodatkowo kamerka pozwala na nagrywanie sytuacji przed nami, a drugą (zamontowaną z tyłu kasku) będzie można wykorzystać jako cyfrowe lusterko wsteczne.

Przewidywany czas pracy baterii wyniesie 5 godzin.