VITPILEN 701 - miejski singiel od Szwedów w 2017?

Husqvarna świętuje z okazji 112 lat od rozpoczęcia produkcji motocykli. Odrodzona pod przywództwem KTM szwedzka marka wyznacza sobie kolejne cele. Na targach EICMA 2015 obok sztandarowej oferty motocykli offroadowych zaprezentowała również interesujący koncept motocykla miejskiego.

VITPILEN 701 (z szwedzkiego "Biała Strzała") pod względem konstrukcyjnym najbliżej do KTM 690 Duke. Motocykl będzie posiadać ten sam 73-konny, jednocylindrowy silnik co pomarańczowy książę. Nazwa motocykla nawiązuje do dwóch innych konstrukcji Szwedów: kultowego Silverpilen z lat 60 i do supermoto Husqvarna 701. Za projekt odpowiedzialne jest znane ze współpracy z KTM studio Kiska, a za wykonanie indyjski gigant Bajaj.

Husqvarna łączy w tym motocyklu cafe-racerową nostalgię ze stylistyką modernistyczną. Odkryty silnik sprawia wrażenie naprawdę potężnego, podkreślają go pomniejszona  kanapa i świetnie skrojony zadupek. Uwagę przyciąga intrygująca, przebiegająca ukośnie żółta linia odcinająca przednią sekcję motocykla od tylnej. VITPILEN 701 to również wyeksponowany filtr powietrza, piękny bak paliwa i wydech.

MB News EICMA 2015: osiem najciekawszych motocykli! (video)

Już w zeszłym roku szwedzka marka rozbudziła wyobraźnię sugerując, że koncepty miejskich motocykli VITPILEN 401 i SVARTPILEN 401 trafią do produkcji. Obecnie data ich pojawienia określona została na rok 2017. Entuzjazm mediów i odwiedzających przełożył się na kierownictwo KTM i Husqvarny, którzy zapowiedzieli pojawienie się jeszcze VITPILEN 125. Póki co przedstawione koncepty to jeszcze ciekawostka - nie wiadomo jaki będzie efekt finalny.