Motocykl + Shelby Cobra? Avinton inspiruje się ikoną motoryzacji

Europejscy projektanci motocykli z reguły przedkładają dyskretną elegancję i umiar nad epatowanie mocą i osiągami. Stosowanie wielkich (pod względem pojemności) silników o niedorzecznych osiągach pozostawało domeną Amerykanów. Ale jest wyjątek - Avinton. Francuzi od kilku lat pokazują, że nie brakuje im fantazji.

Shelby Cobra w wersji dwukołowej?

Ok, to trochę za dużo powiedziane. Cedric Klein – francuski inżynier specjalizujący się w układach termodynamicznych zaprojektował motocykl inspirowany amerykańską legendą motoryzacji - Shelby Cobra. Samochód, jego linia, moc, detale i kolor prześladowały Cedrica od dzieciństwa, kiedy pierwszy raz zobaczył ją na torze. W 2011 roku zaczął wcielać swoje marzenie w życie.

Avinton swoim wyglądem i  nieprzyzwoitymi osiągami idealnie trafia w gust Amerykanów. Europa albo do takiej zabawy nigdy nie dorosła, albo jest na to zbyt dojrzała.

Avinton Collector Race R Custom to przede wszystkim niesamowity silnik – turbodoładowany S&S Cycle V100C, który wytwarza ponad 210 KM przy 5750 rpm. Maksymalny moment obrotowy 156 Nm przy 3000 rpm. Liczby robią miażdżące wrażenie. Do tego niska masa uzyskana dzięki zastosowaniu min. włókna węglowego. Odłóżmy na bok pytanie, czy tym w ogóle da się jeździć i spójrzmy na wygląd tego motocykla.

Francuzik o wielkim sercu

Silnik 1647 cm³ V-Twin (cylindry pod kątem 45°) prezentuje się genialnie. Widlak niczym wielkie serce oplecione aortą wydechu stanowi znaczną część motocykla. Ciekawie zaprojektowane sklepienie - normalnie będące bakiem paliwa tutaj stanowi główny element turbosprężarki. Bak z braku miejsca został umieszczony w zadupku. Za zbiornik oleju służy rama motocykla. Jak przystało na muscle bike'a przez całą długość pojazdu biegną grube czarne pasy.

Jak przystało na muscle bike'a czarne pasy wymalowane na lakierze ciągną się przez całą długość pojazdu. Może nie jest to Shelby, ale coś w sobie ma.

Motocykl zaciera granice, czerpie na równi z amerykańskich tradycji i europejskiego stylu. Podobnie jak robiła to Shelby Cobra, która posłużyła tu za inspirację. Avinton Collector Race R Custom to motocykl nieskrępowany konwenansami, będący wyrazem śmiałej wizji. Mimo wszystko nam się podoba.