Kawasaki pracuje nad motocyklem z sztuczną inteligencją?

Motocykl, który wie, że zupa była za słona, że pożarłeś się z żoną, czy przestraszyłeś się na horrorze w kinie, albo taki który wie, że śpieszysz się by w spokoju się odpryskać... Brzmi jak Science-Fiction, jednak już niedługo motocykle kawasaki będą dopasowywać swoje ustawienia do Twojego humoru i samopoczucia!

W jednym z pierwszych sprawozdań dla amerykańskiej prasy, Kawasaki wspomniało, że rozwija właśnie system komunikacji między kierowcą a motocyklem. Wszystko to ma nastąpić dzięki, motocyklowm wyposażonym w moduł sztucznej inteligencji AI (Artificial inteligence). Sprawozdanie to zostało oparte na materiale prasowym w języku japońskim dostęnym choćby w Young Machine Magazine. Jej przekład na język polski możecie przeczytać poniżej:

Kawasaki Heavy Industries, Ltd. (KHI)  ciągle podąża w zgodzie z planami rozwoju motocykli nowej generacji, które mogą ulepszać się wraz z wzrostem poziomu umiejętności motocyklisty. Aby to osiągnąć, motocykle nowej generacji wykorzystają najświeższe technologie IT oraz AI.

Rozwijane przez nas motocykle, wykorzystają tzw. silnik emocjonalny* i moduł rozpoznawania mowy. Tak więc koncepcja tego systemu, opierała by się na dialogu jeźdźca z sterowanym za pośrednictwem sztucznej inteligencji Systemem kontroli motocykla. Taki rodzaj komunikacji między kierowcą i motocyklem otworzy drzwi do nowego świata niespotykanych doświadczeń motocyklowych.

Przy pomocy dostępu do "bazy danych Kawasaki" zawierających dane zbierane z podwozia i modułu analizującego wydajność pojazdu, system będzie w stanie zaoferować kierowcy wiele istotnych wskazówek w celu zwiększenia przyjemności z jazdy i przekazywania informacji, na temat zachowania w określonej sytuacji. Dzięki zaawansowanej technologii elektronicznego zarządzania motocyklem, system ma za zadanie ustawić motocykl, pod kątem doświadczenia jeźdźca, jego umiejętności i stylu jazdy.

W takim rozumieniu System ma wytworzyć związek między jeźdźcem a motocyklem. Im więcej powstanie interakcji kierowcy i motocykla, tym silniejsza będzie  więź motocykla do konkretnej osoby. Komunikacja między nimi pozwoli motocyklowi Kawasaki opracować unikalną osobowość odzwierciedlającą indywidualne dziwactwa jeźdźca. System ten ma na celu dać motocykliście zupełnie nowy rodzaj przyjemności.

Motocykle Kawasaki są produktami RIDEOLOGY*, czyli oryginalnej filozofii Kawasaki, które uważa, że ​​motocykle to obecnie proste narzędzia do poruszania się z punktu A do B. Zamiast tego powinny one być interesujące i przyjemne dla jeźdźca. Aby rozwinąć tę ideę do następnego poziomu, Kawasaki rozpoczęło pracę nad motocyklami Nowej Generacji, które dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, będą posiadać nowe możliwości.

W celu zapewnienia ekscytacji motocyklami, które są interesujące i przyjemne do jazdy, Kawasaki będzie nadal w pełni korzystać z ogromnego doświadczenia i połączonych zasobów technologicznych Grupy KHI, która ma nowatorskie podejście w rozwoju nowych produktów i technologii.

* 1 forma sztucznej inteligencji, która umożliwia człowiekowi i maszynie komunikowanie się w technologii zdolnej do rozpoznawania emocji poprzez dźwięk głosu mówiącego. Platforma obecnie rozwijana przez Cocoro SB Corp., członka grupy SoftBank.

* 2 Kawasaki riders-cetrific RIDEOLOGY, to zobowiązanie Kawasaki do wyszukiwania wszelkich możliwości, aby zapewnić, że jej produkty są interesujące i przyjemne do jazdy.

Przypomina to technologię nad którą pracuje Honda o której przeczytasz po kliknięciu w to zdanie... Z tym że motocykle Kawasaki mają nam współczuć. Dostosowywać się do naszych emocji, umiejętności i doświadczenia... Jak będzie to działało? A co jeśli nie chcę by motocykl znał moje emocje i ograniczał się w zależności od nich?