Już niedługo za brak dowodu rejestracyjnego nie dostaniesz mandatu


CEPIK 2.0 mimo wielu opóźnień - ma przynieść ze sobą jedną dobrą rzecz, a ma nią być elektroniczna identyfikacja posiadania dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. 

Bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku będziemy mogli zapomnieć o wożeniu ze sobą takich dokumentów jak dowód rejestracyjny czy też polisa OC. W tej chwili grozi za to mandat w wysokości 50zł (do nawet 250zł), jednak ma się to zmienić dzięki elektronicznej identyfikacji, którą ma wprowadzić CEPIK 2.0.

Wprawdzie drogówka już w tej chwili ma możliwość zdalnego sprawdzenia, czy dany kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdem, oraz czy pojazd posiada ważne przegląd i ubezpieczenie - jednak, żaden policjant nie odmówi sobie nałożenia na nas grzywny za brak tych dokumentów. 

Nowe Przepisy 

Nad nowymi przepisami pracuje ministerstwo cyfryzacji, są one powiązane z CEPIK 2.0 i jak wcześniej pisaliśmy - zdejmują one z kierowców konieczność posiadania danych dokumentów w chwili kontroli przez policję. Przepisy prawdopodobnie wejdą w życie w czerwcu - jednak nie jest to oficjalna data, więc zanim zaczniecie się tym sugerować, warto sprawdzić czy faktycznie nie ma w tej kwestii żadnych opóźnień (a jak wiemy, opóźnienia w naszym kraju są powszechne). 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów - zapisz się do newslettera!

Zero spamu! Zobacz naszą politykę prywatności