Eva - elektryczny streetfighter już w 2016 roku

Energica Motor Company, firma znana z wypuszczenia Ego - sportowego motocykla z silnikiem elektrycznym, zaprezentowała na EICMA 2015 ostateczną wersję swojego elektrycznego streetfightera - Eva.

Eva napędzana jest silnikiem elektrycznym (PMAC) generującym moc 95 KM i 170 Nm. Prędkość maksymalną oszacowano na 200 km/h, podobnie maksymalny zasięg. Żywotność baterii pozwoli na odbycie 1200 pełnych cykli ładowania. Ładowanie do pełna trwa 3.5 godziny. Eva jako jedyny elektryczny streetfighter posiada tryb szybkiego ładowania, który pozawala na załadowanie 80% baterii w 0.5 godziny. Motocykl oferuje cztery tryby jazdy: Urban, Eco, Sport, Rain.

Model Eva posiada ten sam kokpit, baterię, ładowarkę i ABS co model Ego, a całość sterowana jest przez Vehicle Control Unit w celu dostosowania dla jak najlepszych osiągów. Hamulce zostały przygotowane przez Brembo.

Tryb szybkiego ładowania pozwoli naładować motocykl w 0.5 godziny!

Z przodu mamy dwie tarcze 330 mm wyposażone w czterotłoczkowe zaciski. Z tyłu mamy tarczę 240 mm z dwutłoczkowym zaciskiem. Eva posiada również opony od Pirelli, jak przystało na włoski motocykl. Zapowiada się zatem całkiem sportowa jazda.

Brak skrzyni biegów i sprzęgła oznacza, że przyspieszenie motocykla jest obsługiwane przez system ride-by-wire. Rozwiązaniem sprzyjającym zmniejszeniu zużycia energii jest odzyskiwanie części energii wytracanej podczas hamowania. Energia ta zostaje wykorzystana do ładowania baterii - patent ten staje się coraz częściej standardem w motocyklach elektrycznych. Eva będzie dostępna od 2016 roku. Dostępne malowania to Electric Green i Dark Blue.