Arabia Saudyjska zniosła zakaz prowadzenia motocykli przez kobiety

Od czerwca 2018 kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły jeździć motocyklem jako kierowca. Przepisy te są rozszerzeniem dekretu królewskiego wydanego przez króla Salmana we wrześniu 2017. Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, który zakazywał kobietom prowadzenia pojazdów silnikowych.

Postęp i cnota

Wraz z motocyklami zniesiono również zakaz prowadzenia ciężarówek. Dotychczas motocykl nie był zalecanym środkiem transportu bo "eksponuje wstydliwe części ciała kobiety". Dodatkowe zagrożenie podczas jazdy stwarza także zgodny z wymogami religijnymi strój. Obowiązek zakrywania kształtów ciała oczywiście nadal dotyczy motocyklistki.

Starania kobiet o prawo do samodzielnej jazdy pojazdami trwały prawie dziesięć lat.

Z myślą o uczestniczkach ruchu powstaną specjalne żeńskie zespoły ratownicze niosące pomoc ofiarom wypadków. Kobietom ma zostać też umożliwiona praca w inspekcjach i służbach drogowych. Zmianom obyczajowym i liberalizacji prawa sprzyja obecne stanowisko rodziny królewskiej.


Skóra, jeansy, abaja

Możliwość jazdy motocyklem i quadem (popularna w pustynnej Arabii rozrywka) dla kobiet pojawiła się w 2013 roku. Wtedy jednak obwarowana była wieloma absurdalnymi obostrzeniami, które tylko dowodziła, jak ogromna jest przepaść w równouprawnieniu płci. Do tej pory kobieta na rowerze (!), motocyklu, crossie lub ATV musiała:

  • znajdować się pod opieką męża lub spokrewnionego z nią mężczyzny (tzw. mahran),
  • jazda nie mogła służyć transportowi, a jedynie celom rekreacyjnym,
  • jazda nie mogła odbywać się na drogach publicznych.

Według danych organizacji pozarządowych pod względem sytuacji kobiet i równouprawnienia płci Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej opresyjnych państw świata. O sytuacji kobiet w tym państwie wymownie świadczy choćby taka wiadomość sprzed kilku lat (grudzień 2014) :

Kobieta jadąca z niespokrewnionym z nią mężczyzną mogła zostać aresztowana przez funkcjonariuszy HAIA (Komisji ds. Szerzenia Cnoty i Zapobiegania Występkowi). Cytując artykuł taka przejażdżka to "Bezczelne, odważne, nieokrzesane działanie kobiet", a także: "Są pewne rzeczy, których po prostu nie możesz zrobić w królestwie Arabii Saudyjskiej, ponieważ są one niemoralne, a także nielegalne."

Wizja roku 2030

I tak na przykład ustrój Arabii Saudyjskiej nadal wymaga uzyskania przez kobietę od męża lub męskiego członka rodziny zezwolenia na naukę lub podróżowanie. Jednocześnie wprowadzane są rewolucyjne zmiany mające w dłuższej perspektywie zapewnić zróżnicowanie gospodarki w myśl rządowego planu Saudi Vision 2030. Obecny dobrobyt królestwa uzależniony jest od złóż ropy naftowej.

Na koniec warto dodać, że w zeszłym roku zniesiono również obowiązujący od 35 lat zakaz funkcjonowania kin