Airbus i koncepcyjny model motocykla, który podniesiesz jedną ręką!

Technologie lotnicze to najczęściej chwyt reklamowy, ale to właśnie w lotnictwie drukowanie 3D elementów metalowych stało się najpopularniejsze. Podproducent grupy Airbus, zaprezentował motocykl wykonany właśnie w ten sposób!

Masa piórkowa, wartość kilograma złota...

Motocykl pochodzący z APWorks należącej do grupy Airbus Aerospace ogłosił rozpoczęcie produkcji  jednośladu Light Rider. Nazwa jest jak najbardziej adekwatna. Postarajmy się to zobrazować. Wyobrażacie sobie ile waży worek cementu? Przeciętnie 25 kilogramów. Zapewne wiecie też ile waży przeciętny motocykl. Ustalmy że jest to 200kg. Ile waży elektryczny jednoślad Airbusa? Niecałe półtora worka cementu! 35 kg! Właśnie tyle! Jego produkcja ma zostać ograniczona do 50 sztuk, a cena prognozowana przez producenta to blisko DWIEŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Co więcej oferuje airbus?

Rama oraz wahacz zostały zespawane z elementów aluminiowych, wykonanych w technologii druku 3D! W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod proces produkcji, pozwala na otrzymanie dowolnej struktury i kształtu. Dzięki temu otrzymujemy bardzo sztywne i lekkie elementy, których wytrzymałość może być nawet i pięciokrotnie większa niż w przypadku litych materiałów! Motocykl, albo raczej wkrętarka na kółkach, dysponuje mocą ośmiu koni mechanicznych. To mniej więcej tyle, ile w mikserach jakie znajdziecie w Waszych kuchniach! Pomimo tego, pozwala to rozpędzić ten odrzutowiec do szaleńczych 85 kilometrów na godzinę... Zasięg? ledwo 56 kilometrów od ładowania, do ładowania... W sam raz by objechać Europę w ciągu trzech pokoleń! Jedno trzeba przyznać, jego przyspieszenie jest całkiem imponujące - nie całe 3 sekundy do... 50 kilometrów na godzinę. Ale, że za 200 000 złotych? Zieloni może się cieszą, ale w tej kasie kupiłbym kilka motocykli, które dałyby mi dużo większą frajdę z jazdy!