Nowy Kawasaki Versys 1000 S - motocykl na każdą przygodę?

Obecnie segment dużych motocykli Adventure o sportowym zacięciu to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi europejskiego rynku motocykli. Dostrzegło to Kawasaki od kilku lat prężnie rozwijający swoją linię Versys. Na sezon 2021 Zieloni proponują nową przygodę i nowego, lepszego Versysa 1000S.


Nazwa Versys to skrót od "Universal System" - system uniwersalny, motocykl przeznaczony do jazdy w jakichkolwiek warunkach. Nie bez powodu nowy Versys 1000S opatrzony został opisem "any-road bike". Kawasaki Versys 1000S ma być połączeniem luksusowego motocykla turystycznego w stylu Adventure. Co się składa na tę maszynę?

Kawasaki Versys 1000S ma łączyć ze sobą turystykę i sport w idealnych proporcjach.

Silnik to znana już z poprzedniej wersji rzędowa czwórka o pojemności 1043 cm³ - jest dynamiczny i elastyczny. Motocykl wyposażony został w pakiet elektroniki bazujący na module IMU, który cały czas monitoruje położenie motocykla, by w razie potrzeby wkroczyć do akcji. W pakiecie znajduje się oczywiście kontrola trakcji (KTRC), oraz trzy tryby jazdy: Sport, Road i Rain. Można także wybrać własne ustawienia.

Spośród udogodnień turystycznych należy wspomnieć wysoką, regulowaną szybę, wygodną kanapę dla kierowcy i pasażera. Opcjonalnie dostępne jest obniżone siedzenie, które umożliwi pewne operowanie motocyklem niższym osobom. Sportowego zacięcia dodaje z kolei inteligentny system hamulcowy KIBS. Oświetlenie jest w pełni wykonane w technologii LED. Znalazło się miejsce na ledowe reflektory doświetlające zakręty, panel TFT, quick shifter, sprzęgło antyhoppingowe.

Jazda z pasażerem w dalekiej trasie ma być komfortową przygodą.

Versys S posiada przednie zawieszenie upside down firmy Showa z regulacją tłumienia odbicia oraz napięcia wstępnego sprężyny. Za amortyzację tylnego koła odpowiada amortyzator gazowy, również od Showa. Największą innowacją jest technologia zawieszenia zastosowana w Versys SE - SHOWA Skyhook. Jest to system stabilizujący motocykl podczas jazdy na wybojach i nierównościach. Dzięki niemu motocykl nie pływa podczas jazdy.


Kolory lakieru na 2021 rok:

  • Emerald Blazed Green / Metallic Diablo Black / Metallic Flat Spark Black
  • Pearl Storm Grey / Metallic Diablo Black / Metallic Flat Spark Black

Versys 1000S pojawi się w czterech wersjach: Standard, Tourer, Tourer Plus i Grand Tourer.Specyfikacja wersji:

  • Tourer - kufry boczne 56 L, torby wewnętrzne do kufrów, tankpad
  • Tourer Plus - kufry boczne 56 L, torby wewnętrzne do kufrów, tankpad, światła przeciwmgielne
  • Grand Tourer - kufry boczne 56 L, kufer centralny 47 L, torby wewnętrzne do wszystkich kufrów, tankpad, światła przeciwmgielne, mocowanie GPS, crashpady