Nowe Kawasaki Z1000 dostanie silnik od Ninja H2? Nadchodzi doładowany naked!

Kawasaki przygotowuje motocykl, który zatrzęsie segmentem super-nakedów? Już sam teaser narobił sporo zamieszania. Zieloni opublikowali video, które nie pozostawia złudzeń co do tego, że szykują nowy model z silnikiem wyposażonym w kompresor. A logo na końcu wskazuje, że tym razem chodzi o serię Z, czyli motocykle typu naked.

Brak co prawda jakichkolwiek szczegółów co do motocykla, ale jest kilka przesłanek na to, że może chodzić o Kawasaki Z1000. Ostatnie poważne zmiany litrowy Zet przeszedł w roku 2014. Wtedy to zadebiutowało ostatnie wcielenie nakeda z charakterystyczną, agresywną sylwetką i "owadzią" aparycją. W ostatnich latach seria "Z" była stopniowa wzbogacana i odświeżana. Doszły nowe modele: Z900, Z650, Z400, Z125. Ale o nowym Z1000 jakoś było cicho...

Turbinka nie pozostawia złudzeń, że nowy model będzie czerpać z modeli H2.

Tymczasem swoje propozycje w tym segmencie pokazały Yamaha (MT-10) i Honda (CB 1000R), a w tym roku Suzuki wypuściło Katanę z silnikiem od GSX-S 1000. Każdy z tych motocykli dowodzi, że litrowe nakedy trzymają się mocno. Każdy oferuje coś innego, ale nie da się ukryć, że na ich tle doładowany Z1000 będzie miał mocne karty.

Obecny Z1000 to 143 konie mechaniczne przy 10 000 obrotów na minutę. Maksymalny moment obrotowy - 111 Nm / 7300 rpm. Tymczasem sportowo-turystyczny H2 SX ma moc maksymalną 200 KM/11,000 obr./min. To daje już przedsmak tego, czego można się spodziewać po nowym motocyklu. Premiera najprawdopodobniej na targach EICMA 2019 w Mediolanie, które odbędą się w listopadzie. Czekamy!

Współcześnie Kawasaki jako jedyny z wiodących producentów motocykli implementuje w motocyklach technologię doładowania za pomocą sprężarki. Obecnie na rynku znajdują się trzy modele Kawasaki z doładowanym silnikiem: Ninja H2, Ninja H2R, oraz H2 SX, który jest turbodoładowanym motocyklem sport-touring. Z tym ostatnim mieliśmy okazję mieć w tym roku do czynienia, a wrażenia z tego spotkania zawrzemy w video.