Logo Hondy - skąd wzięło się hondowskie skrzydło?

Honda w przeciwieństwie do Suzuki różnicuje swoje logo w zależności od tego, czy umieszczone jest na motocyklu, czy na samochodzie. Nie ma się co rozwodzić nad wystylizowaną, dużą literą "H" na Hondzie Civic czy Accord. Dużo bardziej interesująca jest historia skrzydła umieszczanego na motocyklach.


Początki Hondy

Skrzydło w logo Hondy znalazło się za sprawą twórcy firmy - Soichiro Hondy. Za inspirację posłużył mu motyw greckiej bogini zwycięstwa - Nike. Wizerunek Nike pojawił się po raz pierwszy na znaku Hondy z 1948 roku. Były to początki działalności Soichiro w branży motocyklowej.

Dwa lata wcześniej sprzedał Toyocie resztki swojej firmy produkującej pierścienie tłokowe. Z kapitałem 450 000 jenów założył Honda Technical Research Institute. Pod szumną nazwą krył się niewielki garaż, w którym pracowało 12 ludzi.


Pierwszy pojazd wprowadzony przez Hondę był faktycznie silnikowym rowerem. Został nazwany Modelem "A". Motorki napędzane były małymi, dwusuwowymi silnikami. Honda skupywał generatory wykorzystywane w czasie wojny przez armię do obsługi przenośnych radiostacji i montował je do swoich rowerów.

Pora rozwinąć skrzydła

Skrzydlata bogini Nike była czczona w starożytnej Grecji jako bogini zwycięstwa, patronka sportowców i wojowników. Z Grecji pochodzi też jej najbardziej znane przedstawienie - Nike z Samotraki autorstwa nieznanego rzeźbiarza. Dziś realistyczna rzeźba kobiety z rozpostartymi skrzydłami zdobi salę Luwru. Z przyczyn obyczajowych Honda zdecydował się na użycie męskiego odpowiednika Nike.

Logo w wizerunkiem skrzydlatego mężczyzny pojawiło się w 1948 roku na Modelu "B". Silnik był prawie dwa razy większy niż w poprzednich motorach. W 1949 instytut Hondy przekształca się w Honda Motor Co. Ltd. W tym też roku powstał pierwszy prawdziwy motocykl Hondy.

„To jest jak marzenie” - powiedział rzekomo Honda po pierwszej jeździe. Tak powstała Honda Model „D” - Dream. Słowa Hondy „It’s like a dream” mają swoje odzwierciedlenie w sentencji firmy. Honda - The Power of Dreams. Hasło to występuje współcześnie obok logo firmy.

Kolejne warianty loga motocykli Hondy


Symbol zwycięstwa

W 1968 roku Honda wprowadza CB750 Four, najszybszy i najmocniejszy motocykl swoich czasów. Wtedy też Honda decyduje się na kształt loga, jakie znamy dziś. Litery „HM” to oczywiście skrót od Honda Motor - z czasem zostaną zastąpione samą nazwą HONDA. 


W kolejnych latach skrzydło i napis przechodziły mniejsze lub większe modyfikacje, aż wreszcie w 1988 roku wprowadzono współczesne logo Hondy. Okazją ku temu była 40. rocznica założenia firmy. Skrzydło jest uproszczone - stało się bardziej ikonograficzne i nowoczesne. Całe logo nabrało jednolitego, czerwonego koloru. Usunięto też kontur wokół liter i piór.

Skrzydlate logo Hondy znajdziecie w naszych testach: