Jak zmieniały się ceny używanych motocykli w ostatnich latach?

Kupno motocykla to wydatek, który przynosi niewspółmiernie dużo emocji w stosunku do kosztów. Chyba nikt z nas nie ma co do tego wątpliwości. Czasem są to emocje entuzjastyczne, czasem krążą wokół skrajnie odmiennego spektrum, ale czy z punktu widzenia finansowego kupno motocykla to dobry wydatek?


Ceny używanych motocykli zaskakująco mocno trzymają poziom - jest duża szansa, że kupując używany np. 15-letni motocykl będziesz w stanie sprzedać go po kilku sezonach za tę samą cenę. Oczywiście, jest kilka warunków...Przede wszystkim trzeba dokonać wyboru motocykla, którego stan techniczny i wizualny nie będzie wymagać radykalnego wkładu finansowego. A o to z reguły nie jest łatwo...

Honda CBR F4i - jeden z motocykli, który nadal trzyma cenę.

Przeglądając internetowe ogłoszenia można zauważyć, że ceny motocykli zaskakująco mocno trzymają swój poziom. Ładne, zadbane egzemplarze to w wielu przypadkach okazja do zarobienia na sprzedaży. Widać to na przykładzie nawet bardzo popularnych maszyn, jak Honda CBR F4i, czy Suzuki SV 650. Jeszcze bardziej widać to wśród mniej popularnych modeli, jak np. Suzuki DR-Z 400 SM (supermoto). Jeszcze ciekawiej robi się, gdy motocykl zyska szlachetną patynę i dorobi się miana youngtimera lub klasyka.

Oczywiście, jest to pewne uproszczenie, w którym nie uwzględniamy takich elementów jak rosnące płace, strata wartości pieniądza, zmiany w kursie walut. A inflacja w Polsce i wynikające z niej rosnące ceny mają się w naszej Polsce całkiem dobrze. Bo teoretycznie kupując 10 lat temu kilka ton ziemniaków zrobilibyśmy również bardzo dobry interes.

Motocykl to skarbonka bez dna, ale też może być niezłą inwestycją.

Na przykładzie kilku modeli prześledźmy jak kształtowały się ich ceny w przeciągu ostatnich kilku lat (2015-2021). Jaki wniosek z tego wynika? Czasem warto wybrać motocykl, który może nie jest maszyną marzeń, ale który odpowiada obecnym potrzebom, doświadczeniu i możliwościom finansowym.

Przy odrobinie szczęścia nie ma szans, żeby na takim zakupie stracić, a nawet jeśli rachunek finansowy się nie wyzeruje, to i tak będziesz bogatszy o masę wrażeń i przeżyć. Próbujcie, zmieniajcie, eksperymentujcie ze stylami.


Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności