Francja wprowadza zakaz używania słuchawek w czasie jazdy

1 lipca 2015 we Francji weszły w życie nowe przepisy drogowe zabraniające używania słuchawek podczas jazdy. Zakaz dotyczy wszystkich urządzeń mających styczność z uszami kierującego pojazdem silnikowy (samochodem osobowym, ciężarowym, motocyklem, skuterem, motorowerem), jak i rowerem. Za niedostosowanie się do przepisu grozi kara 135€ i 3 punktów karnych. Zakaz dotyczy oczywiście nie tylko prowadzenia rozmowy telefonicznej (jako czynności najbardziej angażującej uwagę), ale także słuchania radia czy muzyki.

Kontrowersje wzbudza fakt, że zakaz nie obejmuje systemów głośnomówiących zainstalowanych w pojazdach, czy też w kaskach motocyklowych (kask został potraktowany niczym kabina samochodu). Od obowiązku stosowania się do przepisu zwolnione są osoby korzystające z aparatów słuchowych, kierowcy pojazdów ratunkowych, oraz osoby prowadzące i odbywające kurs na prawo jazdy na jednośladach.

Decyzja o zaostrzeniu przepisów podyktowana była wynikami badań Ci2N dla Fundacji Vinci z września 2014 roku, oraz wynikami serii doświadczeń ISTTAR-INSERM z 2011, które wykazały min.: że rozmowa telefoniczna w czasie jazdy redukuje 30% informacji rejestrowanych przez kierowcę, oraz że zdolność oceny sytuacji na drodze zmniejsza się o 50%.

Francuskie ministerstwo przygotowało również wizualizacja nowych przepisów z pięknie brzmiącą francuską lektorką : )


Źródła: Anne Le HARS, À partir du 1er juillet, écouteurs, oreillettes ou casques audio seront interdits au volant, france3-regions.francetvinfo.fr/cote-d-azur (dostęp z dnia 30.06.2015)
http://www.legipermis.com (dostęp z dnia 30.06.2015)