Budowanie niezwykłych motocykli - Game Over Cycles i Orange County Chopper

Jeżeli mówimy o programie motocyklowym w telewizji, to zapewne większość z Was kojarzy amerykańskiego choppera - serial o budowaniu motocykli. Ten program jest pewną ikoną i był pierwszym tego rodzaju, więc mocno zapadł wszystkim w pamięć. Co ciekawe, kojarzą go nawet osoby które nie są na co dzień związane z motocyklami.

Game Over Cycles


Nie jestem wielkim znawcą motocykli custom - więc wybrałem się do najbardziej znanego Polskiego warsztatu budującego takie motocykle. W Rzeszowie swoją siedzibę ma Game Over Cycles, za którego stworzenie odpowiada Stanisław Myszkowski.


Salon robi wrażenie (a jest ciągle w rozbudowie) jest utrzymany w klimacie stali, metalu i drewna. Ba, nawet łazienka jest customa! Dbałość o szczegóły i spójność całości robi wrażenie. Ekipa GOC opowiedziała nam o swoich motocyklach oraz pokazała materiały uwieczniające ich powstawanie. Samo wykonanie baku (innego niż wszystkie) to kilku etapowa praca. Najpierw rysunki, później (gdy istnieje już rama motocykla) projekt rzeźbiony ze styropianu. Następnie wykonanie jego kopii w drewnie, które posłuży za szkielet do stworzenia jego ostatecznej - metalowej formy.


To ile pracy wkłada się w ręcznie robione motocykla jest po prostu nieprawdopodobne.

Motocykl pokryty tatuażami


Najbardziej utytułowanym motocyklem jest Recydywista. To motocykl, którego szkielet został pokryty prawdziwą skórą oraz wytatuowany. Nie są to wydrukowane rysunki, a prawdziwe tatuaże. Dwóch tatuatorów pokrywało motocykl tatuażami ponad 250 godzin. W późniejszym czasie powstał także wózek boczny. Tatuaże to nie jedyny smaczek Recydywisty - dźwignia zmiany biegów wychodzi z baku i ma kształt łomu. Zaciski hamulcowe to kajdanki, klamki hamulca wyglądają jak sztylety a przy tylnym świetle znajdziemy kastet.


Motocykl zajął pierwsze miejsce na największej imprezie Harely-Davidson w USA, a następnie w muzeum H-D. Na najwyższym stopniu podium brylował także w tym roku w Czechach na 115-leciu Harley-Davidson.

Na miejscu mieliśmy okazję oglądać także kilka innych motocykli zbudowanych przez GOC.


Stoi tutaj m.in. równie słynny Behemot bike - zbudowany dla Nergala.


Potężny, złowrogi motocykl. Mamy agresywnie wyglądającą maszynę inspirowaną postacią Obcego, a na froncie błyszczy pokryty pięknym aerografem ponad 3 metrowy Chopper.


Orange County Chopper

Stanisław Myszkowi, który stworzył GOC również jest fanem OCC i tutaj również kryje się ciekawa historia. Kiedyś oglądał jak Paul Teutul Sr buduje choppery, a później to jego maszyny zdobywały prestiżowe nagrody, które wręczał szefowi GOC właśnie Paul Teutul Sr!


Teraz Amerykański Chopper wraca do telewizji, jesteśmy już po emisji pierwszego odcinka - w którym ojciec z synem próbują odbudować swoje zniszczone relację i wspólnymi siłami zbudować nowe motocykle. Spoiwem ma być odbudowa motocykla Yankees.

Nowy sezon Amerykańskiego Choppera możecie oglądać w każdą środę o 22:00 na kanale Discovery.