5 Kasków Motocyklowych Idealnych na Nakeda 2018

Motocykle typu naked bike, które znamy dzisiaj powstały pod koniec lat 90 tych w oparciu o swoich sportowych braci. Owszem, miały trochę mniej mocy, słabsze hamulce i zawieszenie - ale nadal zapewniały sporo adrenaliny i świetne prowadzenie, dodając do tego większą wygodę i użyteczność w codziennej eksploatacji. W tej chwili nakedy tak mocno zadomowiły się na naszym rynku, że stanowią większość sprzedawanych motocykli.

Jaki powinien być kask na nakeda? 

Na pewno powinien posiadać sportowe geny, wymieszane z funkcjonalnością szosowych garnków. Oczekujemy więc agresywnej sylwetki, w której aerodynamika gra znaczną rolę. Do tego wydajna wentylacja - ale jednocześnie niech będzie choć trochę cichsza niż ta w sportowych kaskach. Do tego obowiązkowo bledna, dobra wyściółka, a możliwość użytkowania intercomu będzie dodatkowym atutem. 

5 interesujących kasków na nakeda w sezonie 2018 - każdy z różnej półki cenowej, przeznaczony na innego rodzaju maszyny. 

BELL QUALIFIER DLX 


QUALIFIER DLX to sportowo turystyczny kask tego amerykańskiego producenta w rozsądnej cenie. Jego sportowy charakter podkreśla ostro zarysowana skorupa oraz 8 kanałowa wentylacja. Do tego mamy zapięcie DD - typowo sportowe, najlepsze na rynku. Skorupa wykonana z polikarbonu (spełnia DOT i ECE), wyposażona w miejsce na fabryczny intercom. 

Jednak najbardziej niezwykłą cechą tego kasku jest szyba fotochromatyczna - wizjer ma zdolności do ściemniania się i rozjaśniania w zależności od natężenia słońca - czyli podczas jazdy w słoneczne dni, będziemy mieć ciemną szybę, a podczas wjazdu do tunelu, wizjer rozjaśni się tam w kilka sekund. Dzięki temu nie potrzebujemy blendy (co zwiększa bezpieczeństwo skorupy), dodaję też trochę szpanu :) Jest to niespotykane w tej półce cenowej - ponieważ sama szyba transitions kosztuje ok 500zł. 

Polecamy na takie motocykle jak Hornet 600, Kawasaki Z750, ER6N czy MT-03. 

Cena: od 799zł 

Zobacz więcej o: BELL QUALIFIER DLX

AIROH MOVEMENT S


Movement S posiada najwięcej cech turystycznych w tym zestawieniu. To wygodny kask wyposażony w bardzo przyjemną wyściółkę wraz z podbródkiem. Do tego wentylacja zapewnia nam cyrkulację, ale nie jest agresywna i działa "nieco ciszej" niż w pozostałych kaskach. Do tego mamy także wygodną w użyciu ciemną blednę. 

Z minusów - kask został zbudowany z mieszaniny tworzyw sztucznych. Pod tym względem mogłoby być trochę lepiej, chociaż wśród kasków sport-touring w tej cenie to często standard. Idealny kask na takie motocykle jak Yamaha FZ6n czy Kawasaki Z650.

Cena od: 849zł 

HJC FG-ST


Kask FG-ST otwiera nam nową półkę kasków - skorupa została wykonana z włókna szklanego, więc wzrost bezpieczeństwa jest tutaj oczywistą zaletą. Do tego dochodzi wydajna wentylacja, mocna aerodynamika kasku oraz zapięcie DD. Tak, FG-ST jest jednym bardziej sportowych kasków w tym zestawieniu. W zasadzie jego jedynymi cechami turystycznymi są blenda oraz pinlock. Cała reszta jest nastawiona na sport i szybką jazdę. 

Mamy więc zdecydowanie lepszą skorupę niż w przypadku Airoha, ale kosztem komfortu. Ten kask polecamy na ostrzejsze nakedy typu Kawasaki Z800, Triumph 675R & 765 czy GSR 750. 

Cena od: 999zł 

Zobacz więcej o: HJC FG-ST

HJC RPHA 70


Podbijamy stawkę i cenę: RPHA 70 to kask z najwyżej linii HJC - został wykonany z mocnej skorupy, składającej się z 6 różnych warstw (włókno szklane; włókno organiczne; włókno węglowe; hybryda włókna szklanego i węglowego; włókno aramidowe; włókno szklane). Kask został oparty na sportowym RPHA 11, jednak przeprojektowaną wentylację, która jest teraz mniej agresywna i cichsza. Pojawiła się także blenda oraz zmieniona dyfuzory. Za to nadal mamy zapięcie DD, system awaryjnego wyjmowania policzków, mocną skorupę i niską masę własną. To jeden z najlepszych kasków w tej cenie. 

Cena: od 1799zł

Zobacz więcej o: HJC RPHA 70

Arai Renegade


Najdroższy i najbardziej sportowy w dzisiejszym zestawieniu kask. Słynny japoński producent - który skupia się w przede wszystkim na bezpieczeństwie i komforcie zaprezentował na rok 2018 zupełnie nowy kask na mocne nakedy. Ten kask spokojnie możemy polecić na takie bestie jak Kawasaki Z1000, Ducati Monster 1200 czy BMW S1000R. 

Przede wszystkim skorupa - została wykonana z grubej warstwy Super Fabric Laminate (Super włókna szklanego) i wymodelowana w odpowiednio gładki kształt. To bezpośrednie narzędzie w walce o nasze bezpieczeństwo. Do tego zapięcie DD oraz niepozorna, ale bardzo dobrze wykonana i wygodna wyściółka. Arai Renegede to także opatentowany EPS o różnej gęstości. Kask posiada zupełnie nową, cichszą ale nadal wydajną wentylację oraz wizjer ze specjalnym zapięciem przeniesionym wprost z F1

Wszystko to oczywiście robione ręcznie w Japonii. Nie ma tutaj niestety miejsce na blednę (bo to wg. filozofii arai - osłabia skorupę kasku i eps). Jedyny minus to cena, która mocno wyróżnia ten kask na tle konkurencji. Mimo wszystko, jeżeli jesteś w stanie trochę odłożyć - to zachęcamy do tych kasków z czystym sumieniem. 

Cena od: 2699zł 

Zobacz nasz film o: Arai Renegade