Yamaha FZ6 Fazer S2

Sportowe motocykla podziwiamy za ich osiągi. Turystyczne krążownik za wygodne i możliwość spakowana całego dorobku w czeluściach ich kufrów. Choppery, cruizery, bobbery i cała reszta chromowanych błyskotek - to gratka dla miłośników czarnych skór i filozofii Born to be Wild.  A co z maszynami z tak zwanego segmentu good for everything? Tutaj liczy się gotowość do akcji w każdej chwili.

Yamaha FZ6 Fazer S2, to jeden z takich właśnie motocykli. Fazer łączy ze sobą cechy wielu maszyn, co widać już na pierwszy rzut oka. Ostre cięcia na owiewkach oraz dynamicznie wystylizowane światła, nawiązują do sportowych motocykli Yamahy. Obszerna i wygodna kanapa, ergonomiczny uchwyt dla pasażera oraz wyprostowana pozycji kierowcy - uzupełniona dużym bakiem, zachęcają do dalszych wypraw. Wąska talia i wysoko poprowadzone wydechy który nie zahaczą o żadne auto to cechy pożądane w zatłoczonym mieście. Mamy więc motocykli o naprawdę szerokim wachlarzu zastosowań.

Let's ride

Uniwersalność Fazera objawia się także podczas jazdy. Pierwsze przełożenie nogi przez kanapę może wielu z was zaskoczyć. Ten motocykl jest po prostu duży. Nawet osoby powyżej 180 cm nie powinny mieć problemu z brakiem miejsca. Ja mam 178 cm i  czułem sie na motocyklu bardzo swobodnie. Wysoka pozycja to plus także w mieście, kiedy to obserwujesz wszystko ponad dachami osobówek. Pomyślcie sobie ok, jest wygodnie ale co w sytuacji kiedy będę chciał pojeździć w sportowym stylu? Tutaj z pomocą przychodzi szeroka kierownica dzięki której łatwiej złożymy FZ6 w zakręt. Samo latanie po winklach nie stanowi problemu dla zawieszenia Yamahy. Brakuje co prawda możliwości regulacja przedniego widelca, jednak jego zestrojenie celnie wpisuje się w lukę pomiędzy turystyczną wygodą a sportowa twardością.

Trochę sportu

Dla osób które szukają sportowych wrażeń, gwarancja dobrej zabawy powinien być silnik z R6. Jednostka po kastracji stracił nieco swój wysokoobrotowy pazur, jednak to dalej ten sam świetny silnik na którym R6 zbudowała swoją silna pozycję w kategorii sportowych 600. W FZ6 daje on frajdę nie tylko z ostrego odkręcania, ale także ze spokojnej relaksujące jazdy. Hamulce to również przeszczep że sportowych maszyn Yamahy, więc również tutaj nie powinno być powodów do narzekań. Jeśli już jednak chcemy szukać wad - powinnyśmy się skierować ku skrzyni biegów. Jej działanie jest poprawne jednak ruch które musi wykonać nasza stopa, aby zmienić bieg jest dość długi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku tylnej lampy. Jest świetnie wpisana w tył motocykla jednak zamontowano ją w 2 taki sposób, że dość mocno się rusza - co nie wzbudza zaufania. Nie zmienia to jednak faktu że motocykl jest świetnie dopracowaną konstrukcją. Dopełnieniem uniwersalnego charakteru maszyny jest przednia owiewka, która całkiem skutecznie ochroni nas przed naporem wiatru.

Good for everything?

Fazer jest więc maszyną skierowaną do osób które po prostu lubią jeździć motocyklem i nie chcą się z nim rozstawać nie zależnie od sytuacji.