Motocykl na A2 - jak blokować motocykl na A2?

Prawo jazdy kategorii A2

Najpierw wyjaśnijmy sobie czym jest prawo jazdy kat A2. Aby ubiegać się o taki dokument musimy mieć skończone 18 lat, przejść badania lekarskie i odbyć odpowiedni kurs. Na koniec najważniejsze, czyli zdanie egzaminu państwowego.

Ciekawostka: w większości ośrodków WORD egzamin na A2 zdajemy na Suzuki Gladius bądź Yamaha MT-07.

Czym mogę jeździć, mając prawo jazdy A2?

Posiadając już ten dokument, możemy kierować jednośladami, który moc nie przekracza 35 kW (czyli 47.6 KM) a stosunek mocy do masy nie przekracza stosunku 0.2 kW/kg. Możemy poruszać się także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20.4 KM).

Prawo nic nie mówi na temat prędkości maksymalnej, jaką może pojazd osiągać ani faktycznej pojemności silnika, a jedynie o jego mocy i masie.

Kupić czy blokować?

Będąc posiadaczem kategorii A2 mamy do dyspozycji dwie drogi - albo kupimy motocykl, który już fabrycznie spełnia wymogi kategorii A2 lub też zdecydujemy się na kupno maszyny większej, która została zblokowana lub sami będziemy ją chcieli zblokować do wymagań naszej kategorii.

I teraz prosty przykład - Suzuki GS 500 idealnie wpisuje się w kategorie A2 a już CB500 jest zbyt mocne i trzeba je zblokować.

W przypadku kupna motocykla, który spełnia wymogi A2 już z chwilą opuszczenia fabryki - temat w zasadzie zostaje wyczerpany, a konkretne przykłady motocykli (nowych i używanych) znajdziecie na naszej stronie. Natomiast jeżeli zamarzyła Wam się większa maszyna, musicie wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim zdecydowanie taniej wychodzi kupno maszyny już zblokowanej - bo po prostu kupujesz i jeździsz.

Blokowanie motocykla na A2

Jeżeli chcecie ją sami zblokować, to musicie nabyć maszynę, której moc fabryczna nie jest wyższa niż 95 KM (dwukrotność kat A2). Pojemność silnika nie ma znaczenia. I w tym momencie, wszystkie osoby które chciały ujeżdżać sportowe 600tki o mocach 120-130 KM czy też wręcz R1 czy 1000RR odpadają w przedbiegach. Nie da się tego zrobić w Polsce. Ponieważ aby oficjalnie doszło do zblokowania maszyny, musi zaistnieć kilka faktów:

1. Faktyczne zblokowanie maszyny do mocy nieprzekraczającej 35 kW (czyli udajemy się do warsztatu motocyklowego, który blokuje naszą maszynę czy to mechanicznie czy komputerowo - inna mapa pracy silnika). 

2. Udanie się do warsztatu który posiada hamownie i odpowiednie uprawnienia - musimy otrzymać odpowiednik dokument (wykres), że motocykl faktycznie ma obniżoną moc.

3. Z wykresem z hamowani udajemy się na badania techniczne do stacji diagnostycznej.

4. Wydziału komunikacji - tam udajemy się na końcu, ze wszystkimi dokumentami gdzie nanoszone są zmiany w dowodzie rejestracyjnym maszyny (koszt ok 35 zł).

W tym momencie możemy już poruszać się legalnie naszą maszyną. Jest jeden mały haczyk. Pewnie niejednokrotnie widzieliście, że ktoś sprzedawał CBR 600 z podpisem A2. Jak to możliwe, zblokowana na A2?

BMW S1000RR na A2?!

Tak, można spotkać takie maszyny - pochodzą one w 100% w importu, przeważnie z Niemiec. Tam nie ma takich rygorystycznych zakazów, co do mocy początkowej maszyny która ma być zblokowana i bez problemu blokowali większe i mocniejsze maszyny.

Kupując taki sprzęt w większości przypadków udaje się go z powodzeniem i bez dodatkowych papierów zarejestrować w wydziale komunikacji z tak upragnioną przez nas adnotacją 35kW w dowodzie rejestracyjnym. Powtórzę - w większości wypadków. Ponieważ, zawsze można znaleźć się bardziej wnikliwy urzędnik, który stwierdzi, że coś jest nie halo i w Polsce takiego motocykla nie zarejestruje na A2.

Co gdy zatrzyma nas Policja?

Jeżeli zatrzyma nas do kontroli policja, a panowie funkcjonariusze będą znacząco podejrzewać, że nasza maszyna nie spełnia wymogów kategorii A2, mogą zatrzymać nasz dowód i skierować nas na powtórne badania diagnostyczne - które powinny wykazać prawdę. Nie zdarza się to często, ponieważ jest to zwyczajnie upierdliwe - większość stacji diagnostycznych nie posiada hamowni, więc albo będziemy mieć szczęście i podbiją nam badania, albo będą odsyłać do innych, a te dalej do innych... Nie zdarza się to zbyt często, ale gdy już się zdarzy, jest to mocno upierdliwe.

Jakie motocykle na A2?

10 INTERESUJĄCYCH UŻYWANYCH MOTOCYKLI NA A2

JAKI MOTOCYKL NA A2 DO 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH?


Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności