Kove 800X - nowy Chiński ADV klasy średniej!

W segmencie motocykli ADV robi się bardzo ciasno, a wszystko za sprawą Chińskich producentów. Wcześniej podgryzali oni tylko Japońskie i Europejskie marki mniejszymi pojemnościami. Teraz można mówić już o "inwazji" w klasie średniej. Kove to kolejny producent, który próbuje sowich sił w tej półce. Chodź nazwa tej marki, większości nic nie mówi, to wystarczy rzut oka na parametry nowego modelu i już robi się poważnie.


Kove 800X napędzany jest dwucylindrowym rzędowy silnik o pojemności 799cc, mocy 96KM i momencie obrotowym 81Nm. Tutaj niema nic zaskakującego, ale kiedy spojrzymy na masę wraz z pełnym 22 litrowym bakiem, robi się ciekawie. 800X gotowego do jazdy waży nieco ponad 180KG. Najbliższa konkurencja z Japonii w postaci Hondy Transalp XL750 to 208KG, a o Suzuki V-Strom 800DE nie warto nawet wspominać.

Wracając do jednostki napędowej, KOVE twierdzi że jest to autorska konstrukcja, jednak wiele wskazuje że może ona mieć coś wspólnego z mechaniczną pomarańczą. Brakuje również na razie informacji na temat tego kto jest odpowiedzialny za hamulce oraz zawieszenie. Jeśli Chiński producent pójdzie w ślad za resztą i zastosuje markowe zawieszenie np. KYB i hamulce od Nissina lub Brembo, a przy tym wszystkim cena będzie "rozsądna", to może być to mocny zawodnik.

Warto wspomnieć, że pomimo tego iż marka Kove jest dość młoda, to ludzie za nią stojący mają doświadczenie w budowie motocykli pod nazwą Colove lub Exelle. Nieco głośniej o Kove zrobiło się również po sukcesie fabrycznego zespołu w niedawno zakończonym Rajdzie Dakar. 

Dane techniczne: 

Silnik: 

Chłodzony cieczą, dwucylindrowy, rzędowy, rozrząd DOHC  
Pojemność: 799 cm3  
Moc maksymalna: 96 KM przy 9000 obr./min  
Maksymalny moment obrotowy: 80 Nm przy 7500 obr./min  

Wymiary i masa: 

Wymiary: 2230 x 880 x 1380 mm (długość x szerokość x wysokość)  
Masa: 183 kg gotowy do jazdy 
Wysokość kanapy: 830 mm  
Rozstaw osi: 1502 mm  
 

Hamulce: 

Przedni: Dwie tarcze,zaciski dwutłoczkowe/ABS 
Tylny: Pojedyncza tarcza, zacisk jednotłoczkowy/ABS

Koła:

Przód: 90/90-21

Tył: 150/70-18

Eksploatacja: 

Zbiornik paliwa: 22 litry  

Informacja prasowa