Jazda motocyklem bez prawa jazdy - jaki mandat za to grozi?

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień okazuje się być (o zgrozo!) zjawiskiem całkiem pospolitym. Dotyczy to również jazdy motocyklem. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć jazdę większą pojemnością niż ta, do której nabyło się uprawnienia, to nadal jest w tym duże ryzyko. Konsekwencje mogą być kosztowne, długotrwałe i dotkliwe...

  • Czy warto jeździć bez uprawnień?
  • Jaka jest wysokość mandatu za to przewinienie?
  • Co może zrobić policjant?
  • Co się stanie w razie nieszczęścia?

^o tym wszystkim mowa w video!^

Władza prześladuje kierowców!

3000 zł za brak prawa jazdy?! Hurrr Durrr! Wszystko to w związku z szykującymi się zmianami w wysokości mandatów. Póki co to nadal tylko projekt zmian w wysokościach mandatów - czy przejdzie, czy ulegnie zmianom, poprawkom itp dopiero się okaże. Więcej informacji znajdziecie w video:

Wraz z Apex Clan rozpracowujemy cały temat. Nie szczędzimy przy tym mocnych słów, ostrych żartów i kupy śmiechu.Tak jak lubimy.


Prawo ulicy

Porzućmy na chwilę political fiction i sprawdźmy jaki jest stan prawny. Podstawą prawną jest oczywiście Ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Zmiany w karaniu kierowców jeżdżących bez uprawnień wprowadzono dwa lata temu. Znajdziecie je w Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2015 zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

A teraz do rzeczy:

Za kierowanie motocyklem przez osobę niemającą uprawnienia do kierowania pojazdami należy się mandat w wysokości 500 zł.

500 zł - za taką kwotę możesz kupić w naszym SKLEPIE buty lub kask i jeszcze dostaniesz gratisy!

W razie braku uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu (czyli jazda motocyklem kategorii A przy posiadaniu jedynie A2) mandat to 300 zł. Powyższe przepisy nie dotyczą motorowerów, czterokołowców lekkich i, jeżeli kogoś to w ogóle interesuje - tramwajów.

Mali płacą mniej

A co z mniejszymi pojemnościami? Za kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim przez osobę niemającą do tego uprawnienia - 200 zł. W przypadku osób poniżej 18 roku życia sprawa trafia do sądu. Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień - 300 zł.

We wspomnianym wcześniej rozporządzeniu określono również wysokość mandatu dla pieszego za brak odblasku poza terenem zabudowanym (do 100 zł), oraz dla motocyklistów za brak kasku (100 zł).


Licencja na zapie*dalanie

Jeżeli kochasz motocykle, nie możesz żyć bez jazdy na dwóch kółkach, ale z jakiegoś powodu nie możesz zdać prawa jazdy bo np. jesteś kobietą w Arabii Saudyjskiej i nie wolno ci prowadzić - mamy dobrą wiadomość! Jest alternatywa - tor wyścigowy.

Ulubione ustawienie kamerki każdego apexclaniaka - butt cam!

Wszelkie aspekty związane z jazdą na torze omawialiśmy w osobnej serii.