Jakie mamy kategorie prawa jazdy na motocykl?

    Będąc na etapie kiedy oglądamy się za przejeżdżającymi jednośladami, dostajemy dreszczy na dźwięk bulgoczącej V-ki, a nocami nie chrapiemy, tylko jeździmy motocyklem, zaczynamy także myśleć w jaki sposób możemy zdobyć uprawnienia do kierowania swoim wymarzonym sprzętem. Zanim to nastąpi, warto zastanowić się jaka kategoria prawa jazdy będzie nam potrzebna.

    Kwestie uprawnień, warunków i wymagań dla poszczególnych kategorii reguluje Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. W art. 6 znajduje się katalog pojazdów, do których prowadzenia uprawnia dana kategoria, a w art. 8 wskazany jest wymagany minimalny wiek do uzyskania poszczególnych uprawnień. Czytanie aktów prawnych bywa męczące, stąd poniżej przyjazna ściąga!

Kategoria AM

Najbardziej podstawowa kategoria uprawnień. Można o nią zabiegać w najmłodszym wieku. Kategoria AM funkcjonuje od 2013 roku i zastąpiła kartę motorowerową.  Pozwala na poruszanie się:

  • motorowerem – którego pojemność silnika spalinowego nie przekracza 50 cm³, elektrycznego mocy 4 kW, a prędkość maks. 45 km/h,
  • czterokołowcem lekkim – o masie do 350 kg, z prędkością maks. 45km/h

Skutery czy to spalinowe, czy elektryczne to popularny środek transportu na kategorię AM

Wymagania? O tę kategorię mogą ubiegać się osoby powyżej 14 roku życia. Osoby poniżej 18 roku życia muszą uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na przystąpienie do testu.

Co ciekawe - pojazdami na kategorię AM może poruszać się każda osoba posiadająca prawo jazdy na samochód (kat. B), oraz każda osoba, która ukończyła 18 rok życia przed 19 stycznia 2013 roku. Osoba taka nie ma potrzeby posiadania żadnych innych uprawnień.

Propozycje: Yamaha TZR 50, Derbi Senda 50, Aprilia RS 50, Honda CBR 50


Kategoria A1

Oprócz tego co daje nam kategoria AM możemy także jeździć:

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125cm³, mocy do 11 kW (ok. 14,9 KM) i stosunku mocy do masy własnej do 0,1kW/kg
  • motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW.



Wymagania: W tym przypadku musimy mieć ukończone 16 lat oraz pisemną zgodę rodziców lub opiekunów jeżeli nie ukończyliśmy 18 lat.

    Na rosnącą popularność 125'tek wpłynęła w decydującym stopniu nowelizacja pozwalająca jeździć pojazdami na tę kategorię również posiadaczom prawa jazdy na samochód. Jedyny warunek, ro konieczność posiadania prawa jazdy kat. B od minimum 3 lat

Propozycje: Yamaha MT-125, Honda CBR 125R, Kawasaki Ninja 125, Hyosung GT 125, Honda Varadero 125, Yamaha Virago 125, Suzuki Marauder 125,

Kategoria A2

    Idźmy krok dalej! Kategoria A2 pozwala na poruszanie się:

  • motocyklem, który ma maksymalną moc 35 kW (ok. 48 KM) i w którym stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg.

    Najważniejsze: stosunek ten nie może powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc maksymalna dwukrotnie przekracza moc dopuszczoną w ustawie dla tej kategorii. To oznacza, że legalnie blokowane mogą być motocykle, których moc maksymalna nie przekracza 96 KM. Stąd wszelkiej maści Yamaha YZF-R6, czy litrowe sporty zarejestrowane na A2 nie mają tu racji bytu. Jazda takim nabytkiem jest równoznaczna z jazdą pojazdem bez wymaganych uprawnień i grozi mandatem!


    Aby móc ubiegać się o uprawnienia kat. A2 trzeba mieć ukończone 18 lat.

    Pojemność skokowa silnika nie ma żadnego znaczenia w przypadku kategorii A2. Najczęściej w tej kategorii znajdą się różnego rodzaju 250'tki, 300'tki, czy 400'tki. Są to motocykle z reguły pomyślane przez producenta jako dedykowane dla posiadaczy tej kategorii. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również większe maszyny fabrycznie zblokowane by spełniać wymagania tej kategorii (np. Yamaha MT-07, Kawasaki Z650) 

Propozycje: Yamaha YZF-R3, Kawasaki Ninja 300, Yamaha MT-03, Suzuki GS 500, Kawasaki ER-5

Motocykle wymagające zablokowania: Suzuki Bandit 600/650, Suzuki SV650, Kawasaki ER6, Yamaha XJ6.

Kategoria A

    Najbardziej pożądana przez wszystkich litera w prawie jazdy. Posiadacze tej kategorii mogą już bez obaw śmigać na swoich dużych maszynach bez konieczności ich blokowania. Zyskujemy również uprawnienia do jazdy motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW (min wymagany wiek: 21 lat).

    24 lata to minimum jakie trzeba ukończyć, aby móc ubiegać się o to prawo jazdy. Jedyny wyjątek następuje gdy kandydat od minimum 2 lat posiada kat A2. W takim przypadku można ubiegać się o tę kategorię wraz z ukończeniem 20 roku życia.


    W momencie otrzymania dokumentu nasza przygoda jednak dopiero się rozpoczyna. Sam kurs nie da nam najważniejszego – doświadczenia. Dlatego też warto przy każdej okazji zwiększać swoje umiejętności – czy to przez dodatkowe szkolenia – czy po prostu zwykłą codzienna jazdą. Pełna kategoria A uprawnia do kierowania motocyklem niezależnie od jego masy, pojemności skokowej silnika czy mocy.

    Motocykle dadzą nam dużo nowych emocji, których nie doświadczymy nigdzie indziej. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z nich z rozwagą i zawsze zachowywać czujność.