Jakie mamy kategorie prawa jazdy na motocykl?

Jeżeli interesujesz się motocyklami i chcesz stać się motocyklistą - to na pewno interesuje Cię jak zrobić prawo jazdy na motocykl. Jednak najpierw musisz podjąć decyzję, która kategoria jest dla Ciebie odpowiednia, a tych trochę jest. 

W tym materiale dowiesz się czym się różnią poszczególne kategorie, do czego uprawniają oraz jak je zdobyć.

Kategoria AM


Do czego uprawnia: uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. 

Motorower: motorower, rozumiany jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Motorowerem są więc zarówno skutery (do 50cm3) jaki i motocykle wyposażone w klasyczne manualne skrzynie biegów o określonej powyżej pojemności.

Wymagania: O tą kategorię mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 14 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. 

Kategoria A1


Do czego uprawnia: możliwość prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (ok. 15 KM). 

Wymagania: Aby ubiegać się o tą kategorię należy mieć ukończone min. 16 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Ważne: Co ważne, takie same uprawienia daje prawo jazdy kat B, jeżeli mamy je od minimum 3 lat. Wówczas również możemy kierować motocyklami spełniającymi warunki kategorii A1. 

Kategoria A2


Do czego uprawnia: kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (ok. 48 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwu krotności mocy tego motocykla. a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20.3KM).

Wymagania: ukończone 18 lat. 

Ważne: w tym wypadku, nie jest ważna pojemność motocykla, ponieważ kategoria A2 tego nie reguluje. Ważna jest moc wbita w dowód oraz stosunek mocy do masy. Więc na tą kategorię pojeździć m.in. Yamahą DragStar 650, czy Yamahą YZF-R3. Co ważne, można także blokować większe i mocniejsze maszyny, aby spełniały wymagania kategorii A2. Aby to zrobić, motocykl nie może mieć więcej niż 96 KM fabrycznie. Więc idealnie łapią się takie motocykle jak: Suzuki Bandit 600/650, Suzuki SV650, Kawasaki ER6, Yamaha XJ6. 

Kategoria A


Do czego uprawnia: motocyklem (motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy) oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg

Wymagania: Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata 24 lata albo 20 lat, jeżeli kandydat co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, ale do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW konieczne jest i tak ukończenie 21 roku życia. 

Kategoria A jest najwyższą kategorią, więc uprawnia nas do kierowania motocyklem niezależnie od jego masy, pojemności silnika czy mocy. Posiadając takie uprawnienia świat jednośladów stoi przed Wami otworem! :) 

Jednak pamiętajcie, że zdobycie prawa jazdy to dopiero początek kariery motocyklowej - teraz musicie zdobyć coś dużo ważniejszego, doświadczenie! Tego nie uczy żadna szkoła, to się odbija na kilometrach przejechanych w siodle. Motocykle to wspaniała rzecz, poznać wiele świetnych ludzi, zwiedzicie wiele miejsc i doświadczycie tego - czego nie doznacie nigdy poruszając się autem. Motocykle to wolność. Ale korzystajcie z niej rozważnie i zawsze pozostawajcie czujni. 

Dla przyszłych i świeżych motocyklistów

Te filmy oraz artykuły także Was zainteresują: 


1. 10 Ważnych umiejętności dla każdego motocyklisty

2. 10 rzeczy o których nikt Ci nie powiedział, zanim zacząłeś jeździć motocyklem

3. Jak sprawdzić używany motocykl przed kupnem

4. Jak dobrać motocykl do wzrostu?

5. Jak kupić pierwszy kask

Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zero spamu! Zobacz naszą politykę prywatności