Jak Dobrać Motocykl do Wzrostu?

Poszukiwanie pierwszego motocykla związane jest z podjęciem wielu łatwiejszych i trudniejszych decyzji. Jednym z popularniejszych dylematów, jakie zadaje sobie każdy motocyklista na początku swojej drogi, to czy upatrzony motocykl będzie odpowiadać.

Wybór odpowiedniej klasy motocykla to dopiero początek dylematów. Następnie w kolejce czeka wybór marki, modelu, producenta, pojemności. Na samym końcu należy dostosować wybór do swojego budżetu czyli pozostaje nam wybór rocznika, wersji, stanu motocykla oraz jego koloru. Jednak czy to wszystko czy nie należałoby się zastanowić jeszcze nad jedną istotną kwestią.

Powyżej został opisany wybór motocykla oparty tylko o suche dane dane i wyobrażenia kupującego o motocyklu i jego preferencji raczej wizualnych. Pomija on tylko jedną bardzo istotną kwestie obcowanie z motocyklem, czyli:

  • Czy motocykl nie przytłacza gabarytami?
  • Czy nie sprawia on problemu przy wykonywaniu podstawowych manewrów?
  • Czy maszyna jest dopasowana do wzrostu?
  • Czy zawiera niezbędne wyposażenie?
  • Czy po prostu dobrze czuje się na nim kupujący.

 Problem doboru odpowiedniego dopasowania motocykla dotyka najczęściej ludzi niskich oraz wysokich. W przeciwieństwie do samochodów gdzie najczęściej znajdziemy regulowaną w kilku płaszczyznach kierownice oraz fotel w motocyklu pole manewru jest mniejsze. Oczywiście istnieje w części dostępnych na rynku modeli możliwość obniżenia lub podwyższenia motocykla za pomocą regulacji zawieszenia lub zakupu akcesoryjnego niższego siedziska, ale pozwala to na regulacje w zakresie kilku centymetrów. Dla niektórych osób taka możliwość modyfikacji zwłaszcza przy większych motocyklach może być zbyt mała. Pomijając kwestię wzrostu mamy także drugą grupę ludzi, którzy kupują maszyny zbyt potężne w stosunku do aktualnych umiejętności lub po prostu gabarytów.

Problemy osób niskich

Jeżeli nie jesteś wysoki to może pojawić się kilka problemów w poruszaniu się na zbyt wysokim motocyklu. Problemy mogą pojawić się przy niskich prędkościach oraz w sytuacji nagłych manewrów wymagających szybkiego zatrzymania motocykla. Najłatwiej jest to sobie wyobrazić na przykładzie. Załóżmy sytuacje gdzie musimy awaryjnie zahamować, a dotykamy zaledwie koniuszkami palców podłoża i natrafimy na mało przyczepną nawierzchnię. Utrzymanie równowagi w takiej sytuacji będzie bardzo trudne, a być może nawet niemożliwe, ponieważ punkt styku ciała z podłożem będzie ograniczony do niewielkiej części powierzchni stopy.

W najlepszej sytuacji skończy się to akrobatyką jednak nie należy mylić jej z tą cyrkową czy sportową. Trochę gorszą możliwością jest położeniem motocykla na glebie co skończy się ewentualnie kilkoma rysami lub innymi raczej nie wielkimi zniszczeniami motocykla. W najgorszym przypadku może się to zakończyć mniej lub bardziej niebezpiecznym zdarzeniem drogowym.

Problem ten niweluje się przy większych prędkościach, ponieważ im szybciej się przemieszczamy tym uzyskujemy większą stabilność na motocyklu. Dla osób niskich jest jednak pewien ratunek czyli poprawcowanie nad techniką o czym wspominamy w video 



Jak zatem poradzić sobie z wyborem odpowiedniego motocykla?

Problemy osób wysokich

W przypadku osób powyżej wzrostu 185cm problem jest odmienny. Twardo stąpają one po ziemi w czasie sytuacji awaryjnych i manewrach przy niewielkich prędkościach. Jednak w ich przypadku komfort oraz bezpieczeństwo zwiększa się wraz z wzrostem prędkości. Załóżmy sytuacje gdzie motocyklista porusza się na autostradzie z prędkością regulaminową 140km/h jednak na motocyklu ze względu na swój wzrost przyjmuje pozycję żółwia. Jego kolana dotykają łokci więc możliwość manewrowania jest ograniczona. Dodatkowo część jego ciała wystaje po za owiewki producenta więc z każdej strony uderza w niego podmuch wiatru zwiększający się wraz z prędkością. Nie brzmi to jak jazda marzeń.


Zbyt wysoki

Osoby o słusznym wzroście (przeważnie powyżej 185cm) narzekają z innego powodu. Jednym z nich jest fakt, że wydaje im się, że na takiej CBR600RR wyglądają jak na pit bike'u. Dlaczego? Bo podczas jazdy w przykurczonej sportowej pozycji, ich kolana sięgają do łokci. Za sterami mają niewiele miejsca, a owiewka jest niewystarczająca, i wiatr z całą siła uderza w ich tors. 

Poświęćmy czas na przemyślenie swoich oczekiwań wobec motocykla oraz załóżmy budżet uwzględniając w nim także ubezpieczenie oraz wymianę płynów eksploatacyjnych oraz rezerwę na ewentualne naprawy. W internecie dostępna jest strona internetowa Motorcycle Ergonomics Simulator, która pozwoli ocenić wstępnie czy ergonomia wybranego motocykla będzie odpowiednia.

Przymiarka do motocykla jest niezbędnym elementem przy wyborze. Najlepiej wybrać kilka modeli i przymierzyć się do każdego z nich. Następnie ocenić, który z nich spełnia poniższe warunki. Nie przytłacza Nas swoimi gabarytami. Pozwala na łatwe wykonywanie podstawowych manewrów. Mamy możliwość choć jedną stopą dotykać podłoża podczas postoju. Pozycja na motocyklu jest dla Nas odpowiednia. Komfortowo się na nim czujemy.

Znajdźmy w internecie artykuły, testy, recenzje wybranego motocykla, aby poznać opinie osób, które zajmują się tym zawodowo i potrafią neutralnie ocenić motocykl oraz wskazać odpowiednią dla niego grupę docelową oraz jego wady oraz zalety.

Poszukajmy w internecie list motocykli, które wskazują odpowiednie dla osób z określonej grupy (niskich, wysokich, rozpoczynających swoją przygodę z motocyklami itp.). Znajdziemy mnóstwo takich zestawień zarówno na polskich jak i zagranicznych portalach motocyklowych. Kwestia ostatnia to zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli czujemy się niepewnie na motocyklu ze względu na jego pojemność, gabaryty, wagę nie ulegajmy presji sprzedawcy czy otoczenia, że należy go kupić.

Dostosujmy motocykl do obecnych umiejętności oraz naszego ciała. Uwaga ta tyczy się zwłaszcza osób wysokich, które często szukając motocykla łączą dużą pojemność z dużą ilością miejsca, wybierając w ten sposób dla siebie bardzo mocne maszyny. Oceńmy czy jeżeli motocykl jest zbyt wysoki nie wystarczy popracować nad techniką.

Przymierz się wirtualnie Motorcycle Ergonomics Simulator

Strona pozwala na wybór większość motocykli oraz stworzenie swojej wirtualnej postaci (poprzez podanie wzrostu). Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak możemy prezentować się na maszynie - strona pozwala także na symulację podpierania się nogą, a także wkładania stóp na podnóżki. Sprawdzimy więc, czy będziemy w stanie dosięgnąć podłoża całą stopą, oraz czy np. nie będziemy mieć kolan w zębach, przy zbyt małej maszynie. 

Symulator pozwala wybrać wzrost w cm. Miłej zabawy i owocnych poszukiwań motocykli!

A niezdecydowanych zapraszamy do naszego katalogu motocykli