Yamaha YZR-M1 - Fabio i Maverick w barwach Monstera i Yamahy na sezon 2021

To będzie dla fabrycznego zespołu Yamahy pierwszy sezon od 2012 roku, kiedy w składzie nie ma Valentino Rossiego. 9-krotny mistrz świata pojawi się oczywiście w satelickim Yamaha Petronas, ale ostatnie wypowiedzi Rossiego coraz bardziej wskazują na pewne zniechęcenie...  Czy Viñales albo Quartararo będą w stanie powalczyć o mistrzostwo?

Można odnieść wrażenie, że prezentacja zespołu Yamahy była taka jak towarzyszące jej modelki Monster Girl. Czyli było gorąca i sexy? Nie, raczej smutno. Niestety - pandemiczna rzeczywistość wymusza rezygnację z efektownych eventów i cała przezentacja przyjęła formę zabawy z wirtualną rzeczywistością. Hasło #InItToWinIt brzmi jak próba kalki "MissionWinNow" teamu Ducati, ale wydaje się mało przemyślane. Bo nikt chyba nie pomyślał, że w sieci cieżko rozróżnić duże "i" od małego "L"...


Zawodnicy się zmieniają, ale Lin Jarvis nadal na posterunku.

Maverick Viñales (#12) startuje dla Yamahy od 2017 roku. Być może w przyszłości podobnie jak Randy Mamola, czy Dani Pedrosa będzie znany jako ten, który mimo ciężkiej pracy i potencjału nie zdobył w swojej karierze mistrzostwa MotoGP. Maverick był trzeci w generalce w 2017 i 2019 roku, w 2018 czwarty. O sezonie 2020 podobnie jak cały zespół fabryczny Yamahy najchętniej by zapomniał. Był to najsłabszy sezon Mavericka Viñalesa w barwach Yamahy. Zakończył go z jednym zwycięstwem w wyścigu i 6. pozycją w klasyfikacji generalnej.


Viñales nazywa sezon 2020 "szalonym", ale w 2021 wcale nie zapowiada się lżej...

Fabio Quaratararo ("El Diablo", #20) to Francuz, na którym spoczywa ogromna presja. Nominalnie to on objął miejsce po Rossim. W 2019 jako jeden z niewielu zawodników był w stanie nawiązać w warunkach wyścigu ekscytującą walkę z Marquezem. Gdy w 2020 Marqueza zabrakło już po pierwszych rundach typowany był na faworyta w drodze po mistrzostwo. Dwa spektakularne zwycięstwa na wstępie i... niestety, potem było już tylko gorzej...


Czy "El Diablo" udźwignie presję?

Psychika? Brak doświadczenia? Quartararo sezon 2020 zakończył na 8 pozycji w generalce. Honoru Yamahy bronił w zeszłym sezonie jego kolega z zespołu Petronas - Franco Morbidelli.

Szansą na wyniki jest również świeży nabytek w postaci kierowcy testowego - w tej roli w 2021 pojawi się Cal Cruthlow, wieloletni zawodnik Hondy. Z reguły niedoceniany zawodnik zrobił dla Hondy kawał ciężkiej pracy. Rozstanie z Hondą przebiegło w mało przyjemnej atmosferze, a przyszłość Cala stała długo pod znakiem zapytania. Yamaha na pewno dobrze wykorzysta doświadczenie Brytyjczyka.

Brak charakterystycznego żółtego #46 trochę smuci... Pora na nowy rozdział!

Sezon 2021 pokaże, jak silna była pozycja Valentino Rossi w teamie Yamahy. Czy wielokrotny mistrz świata nie był czasem obciążeniem dla zespołu? Ciekawe będzie też obserwowanie jego współpracy z zespołem Yamaha Petronas, która przebiegać będzie na innych zasadach niż te, do których "The Doctor" jest przyzwyczajony min. ze względu na kierownictwo teamu i ekipę mechaników.

Oba testy na torze Sepnag w Malezji zostały odwołane. Testy w Katarze w dniach 6-7 marzec, oraz 10-12 marzec będą jedyną szansą na weryfikację formy. A potem już tylko wyścigi!