Yamaha MT03 - Test Miejskiego Nakeda (Video).

Yamaha MT 03 to brakujące ogniwo pomiędzy małą stodwudziestkąpiątka, która mieści się na kategorię prawa jazdy A1 a rasowym i bardzo popularnym MT 07. Zero trójką zadebiutowała na rynku w 2006 i pomimo nazwy nie została wyposażona w silnik o pojemności 300 cm3.

Silnik i osiągi

Sercem małego Mt jest jednocylindrowy silnik o pojemności 659 cm3, generujący moc 48 KM. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu jeździć motocyklem posiadając kategorię prawa jazdy A2. Singiel ochoczo przyspiesza nawet z niskich obrotów. Pomimo że jest to motocykl, który najlepiej odnajduje się w miejskiej dżungli, przełożenia są krótkie i w mieście jesteśmy zmuszeni do ciągłego wachlowania biegami. Niska waga, poręczność i szybko dostępna moc sprawia, że zero trójka daje niebywale dużą frajdę z jazdy. MT 03 to dobry wybór na początek przygody z motocyklami, ponieważ nie przytłoczy nas swoją mocą czy rozmiarami, zamiast tego może być świetnym sprzętem do dalszego szkolenia i nauki jazdy. Jednym z większych minusów tego motocykla jest brak systemu ABS w standardzie, który jest wyjątkowo przydatny zwłaszcza na początku motocyklowej przygody.

Wygląd

Wizualnie zero trójka nie przypomina innych motocykli z klasycznej serii MT takich jak 09 cz 07. Pojedyncza lampa o charakterystycznym kształcie i dwa wydechy pod siedzeniem to znak rozpoznawczy tego motocykla. Wizualnie może przypominać wszystkim dobrze znaną MT 01 głównie przez umiejscowienie wydechu, ale naprawdę trzeba by się postarać aby pomylić wielkiego i ciężkiego muscle bike'a z małym i zwartym zero trzy. Nawet seryjny układ wydechowy brzmi przyzwoicie, ale lepiej motocykl wyposażyć w przelotowy wydech dzięki czemu motocykl zacznie brzmieć jak na nakeda przystało. Mimo upływu lat motocykl nadal wygląda nowocześnie i znajdą się fani jego wyglądu. Na każdym kroku design motocykla przypomina nam o przynależności do serii MT. Charakterystyczne logo znajdziemy na obrotomierzu, kanapie czy baku. A takie dodatki jak wcześniej wspomniane podwójne wydechy czy wyeksponowany amortyzator dodają mu charakteru.

Ergonomia i użytkowość

Na MT 03 siedzi się bardzo wygodnie, sylwetka jest wyprostowana dzięki czemu plecy nie są obciążone. Kanapa jest duża i szeroka, ale typowa dla motocykli typu naked. Dlatego warto ją wymienić na wygodniejszą, jeśli mamy w planach robić dłuższe trasy. Kierownica jest dosyć blisko dzięki czemu bez problemu możemy nią manewrować w miejskim zgiełku. Motocykl nie jest duży, a kanapa jest nisko dzięki czemu na motocyklu świetnie odnajdą się kobiety i niższe osoby. Motocykl jest w dużym stopniu bez obsługowy, jeśli będziemy o niego dbać to nic nie powinno się z nim dziać.

Silnik należy do pancernych jednostek, które naprawdę ciężko zepsuć, natomiast największymi bolączkami tych motocykli zwłaszcza starszych modeli może być korozja. Podobnie jak w przypadku innych motocykli ze stajni Yamahy skrzynia biegów może powodować pewne problemy ale w dobrze utrzymanych egzemplarzach nie powinny się pojawiać. Spalania tego motocykla w mieszanym trybie jazdy kręci się w okolichach 5 litrów, więc eksplatacja tego motocykla nie jest droga.

Motocykl na start

Podsumowując Yamaha Mt 03 to zwinny, miejski dzik, którym przyjemnie pokonuje się miejskie uliczki i zakorkowane skrzyżowania. Motocykl jest w dużym stopniu bez awaryjny a koszty eksploatacji nie zabolą naszego portfela. Dzięki niewielkim rozmiarom i wystarczającej mocy motocykl świetnie się sprawdzi na początek motocyklowej przygody i nie przytłoczy mniejszych osób.