Tak będzie wyglądać przyszłość motocyklizmu? - elektryczne motocykle od Yamahy

Yamaha przygotowała zestaw kilku maszyn koncepcyjnych, które pokaże na żywo na targach Tokyo Motor Show 2015. Impreza rozpocznie się 29 października, ale już dziś Yamaha zdradziła, czego należy się spodziewać.

Na swoim stoisku Yamaha zaprezentuje w sumie dwadzieścia modeli, w tym sześć światowych premier. Największe zainteresowanie budzą dwa modele elektryczne.

Dwa motocykle koncepcyjne wyposażone w silnik elektryczny to PES2 i PED2. Pierwszy z nich to motocykl o przeznaczeniu sportowym, drugi to dirtowy enduro. Oba posiadają nową jednostkę napędową - Yamaha Smart Power Module, który łączy w sobie funkcje silnika i ramy motocykla. Moc dostarcza bateria litowo-jonowa. Osiągi mają pozwolić na zakwalifikowanie pojazdów do tej samej grupy, co motocykle z silnikami 125 cm³.

Yamaha szykuje się do rewolucji w świecie transportu osobistego? Elektryczny silnik i napęd na dwa koła - projekt PES2.

Najbardziej interesujący jest fakt, że PES2 ma dodatkowy silnik elektryczny zamontowany w piaście przedniego koła, co czyni z niego motocykl z napędem na dwa koła. Masa motocykla wynosi 130 kg. Szykuje się zupełnie niepowtarzalne doświadczenie z jazdy.

Yamaha już wcześniej zdradzała swoje zainteresowanie technologią silników elektrycznych w motocyklach, co może oznaczać poważne zmiany na rynku. Dotychczas segment ten należał do małych firm motocyklowych, jak Zero. Firma Zero znana jest z produkcji sportowych motocykl elektrycznych, które na wyścigach TT Man posiadają swoją własną klasę.

Poza PES2 i PED2 na stoisku Yamahy na Tokyo Motor Show 2015 zaprezentowane zostaną także Resonatro 125, sportowy samochód, trójkołowiec i robot jeżdżący na motocyklu(!)