Nowy pojazd dla bohaterskiego skuterzysty z Nicei

Znacie zapewne dramatyczne video z Nicei, z 14 lipca 2016, na którym skuterzysta usiłuje powstrzymać rajd terrorysty przez tłum ludzi zgromadzonych na Promenadzie Anglików. W wyrazie uznania za odwagę i poświęcenie powstała zbiórka środków na nowy skuter dla mężczyzny. 

"Byłem gotowy umrzeć"

Franck, skuterzysta z nagrania, to zwyczajny facet po czterdziestce. Mąż i ojciec rodziny, 14 lipca świętował z żoną na pokazie sztucznych ogni. Gdy zorientował się, że doszło do zamachu, pozwolił żonie wysiąść i pojechał za ciężarówką. To właśnie on usiłował zatrzymać Mohameda Lahouaiej Boulhel. W zamachu w Nicei zginęły 84 osoby, zaś ponad 200 zostało rannych. Zamachowiec, Francuz tunezyjskiego pochodzenia, został zastrzelony przez policję. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Twarzą w twarz ze śmiercią

Franck tak relacjonuje swoje działania: "Aby go dogonić musiałem jechać slalomem między ludźmi, żywymi i martwymi (...) Byłem oszołomiony, ale również świadomy. Udało mi się podjechać z lewej strony, moim celem było wejście do kabiny. Byłem na schodach przy otwartym oknie. Naprzeciw niego. I uderzałem, uderzałem, uderzałem ponownie. Z całej siły w lewej ręce, a jestem praworęczny. Wiało mi w twarz. On nic nie powiedział. On nawet nie drgnął."

Nowy skuter to szczegół - prosty wyraz uznania za postawę godną podziwu.

Złożona została również petycja o nadanie orderu Legii Honorowej (najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie). Skuter, na który zbierane są pieniądze to Piaggio MP3 LT 300 Sport ABS. Groupe Laurent Lachkar, w której zakupiony zostanie jednoślad zadeklarowała się przekazać marżę ze sprzedaży na rzecz ofiar zamachu.

Wsparcie i pomoc

Celem zbiórki było zebranie 9000 €, do tej pory zebrano ponad 22 tys €. Nadwyżka kwoty (5000 €) przekazana zostanie na rzecz dwóch nicejskich szpitali: Lenval Hospital i Pasteur Hospital. Te pieniądze przeznaczone zostaną na oddział chirurgii i ratownictwa medycznego. Pozostałe pieniądze zostaną przekazane straży pożarnej, oraz stowarzyszeniu wspierającemu ofiary ataku w Nicei. Czas trwania zbiórki upłynie 31 lipca - do tego czasu kwota zapewne jeszcze wzrośnie.

Źródło: acidmoto.ch