MotoGP wróci do tego europejskiego państwa po 37 latach przerwy. Co to za kraj?

W 2019 będziemy mogli oglądać rundę MotoGP w Finlandii. Państwo kojarzące się ze sportami zimowymi, Świętym Mikołajem i reniferami będzie gospodarzem wyścigu w 2019 roku. Będzie to jedyna taka impreza w tej części Europy.

Maailmanmestaruussarjassa

2 sierpnia przedstawiciele Dorny wraz z fińskimi gospodarzami podpisali porozumienie w sprawie organizacji imprezy. Kontrakt trwać będzie pięć lat. Tor KymiRing w miejscowości o nazwie Iitti jest jeszcze w trakcie modernizacji i przygotowań. Geograficznie Finnish Grand Prix będzie najbardziej wysuniętą na północ rundą MotoGP.

KymiRing. Któremu z zawodników najbardziej przypasuje taka nitka?

KymiRing znajduje się między miastem Kouvola a Lahti - miejscowością znaną wszystkim fanom sportów zimowych. Obiekt to kompleks sportów motorowych. W jego skłąd wchodzi tor o długości 4,7 km, a także tor motocrossowy i kartingowy.

Nie tylko WRC

Wybór Finlandii jako gospodarza MotoGP nie jest tak egzotyczny jak by się mogło wydawać. Przede wszystkim Finlandia ma długą tradycję wyścigów motocyklowych. Historycznie fińska runda MotoGP odbywała się od 1962 do 1982 roku. Pierwotnie ścigano się na Tampere Circuit (w latach 1962 i 1963), a potem na Imatra Circuit.

Finlandia dorobiła się również wiele talentów. Wielką nadzieją fińskiego motorsportu był Jarno Saarinen, który zginął tragicznie na torze Monza w 1973. Natomiast w Formule 1 zwycięstwa odnosił Keke Rosberg (mistrz z 1982) i Mika Hakkinen (mistrz w latach 1998 i 1999).