Kobieta po raz pierwszy w historii zdobywa mistrzostwo świata w wyścigach motocyklowych!

W miniony weekend podczas rundy WorldSBK w Magny-Cours we Francji miały miejsce dwa historyczne wydarzenie dla wyścigów motocyklowych. Po pierwsze: Jonathan Rea został pierwszym w historii WSBK zawodnikiem, który 4 razy z rzędu zdobył tytuł mistrzowski. A pod drugie: mistrzem świata w klasie 300 została kobieta - Ana Carrasco.

Choć kariera sportowa i wyczyny Jonathana Rea robią wrażenie, to bardziej przełomowe wydaje się to drugie wydarzenie. Po raz pierwszy w ponad stuletniej historii wyścigów motocyklowych mistrzem została kobieta. Ana Carrasco zwyciężyła w World Supersport 300 Championship.

Mistrzyni świata Ana Carrasco wraz ze swoim zespołem

Ana Carrasco to 21-letnia zawodniczka z Murcii w Hiszpanii. Startuje w zespole Kawasaki DS Junior Team. Ana wygrała w tym sezonie dwa wyścigi (Imola i Donington Park) i wielokrotnie finiszowała w pierwszej 10. wyścigu. W ostatnim wyścigu wystarczyło by przyjechała na pozycji powyżej 13. miejsca, żeby wywalczyć tytuł mistrza świata. Jakimi umiejętnościami dysponuje ta niepozorna dziewczyna można zobaczyć w poniższym video:

Czy sukces Carrasco sprawi, że w przyszłości zobaczymy więcej zawodniczek w profesjonalnych wyścigach motocyklowych?

Swoje zwycięstwo zawodniczka zadedykowała pamięci Luisa Saloma - zawodnika Moto2, który zginął tragicznie podczas sesji treningowej na GP Katalonii w 2016 roku. Luis Salom był przyjacielem Carrasco i kuzynem Davidam Saloma - jej managera.

Ana Carrasco zapisze się swoim wyczynem w historii. Jej przypadek to z jednej strony ewenement, a z drugiej symboliczne wydarzenie, które może otworzyć drzwi do kariery sportowej dla wielu uzdolnionych motocyklistek. Świat wyścigów motocyklowych prawdopodobnie na długo pozostanie domeną mężczyzn, ale takie sukcesy udowadniają, że wszystko jest możliwe.