Bell Pro Star 360fly - kask z kamerą 360

Targi Consumer Electronics Show  2016 to międzynarodowa wystawa użytkowego sprzętu elektronicznego. Przyciąga ona największe firmy i najlepszych specjalistów z całego świata z dziedziny elektroniki. W czasie trwania imprezy Ci najwięksi, a także dopiero rozpoczynający karierę producenci prezentują swoje najnowsze rozwiązania i produkty. W tym roku, na targach możemy zobaczyć firmę Bell pod banderą BRG Sports. Co prezentuje producent kasków motocyklowych na targach tego typu?

W ostatnich latach, wielu producentów kasków skupia się na tym, by zaoferować swoim klientom coś więcej niż tylko ochronę głowy motocyklisty. Nadchodzi era tak zwanych inteligentnych kasków. Poza działaniami zgodnymi ze swoim przeznaczeniem, inteligentne kaski rejestrują najważniejsze parametry jazdy, parametry motocykla i wyświetalają je na wizjerze. Ponadto, przekazują obraz zza kierowcy przy pomocy kamer, albo też wyświetlają mapę połączoną z nawigacją GPS. Czy nowy Bell Pro Star 360fly zasługuje na miano inteligentnego kasku? Czy znajdzie swoje miejsce obok Skully AR-1, Reevu, Livemap czy też Nuvizz?

Co prawda nie jest to zwykły kask, ale też nie posiada rozwiniętego systemu HUD - projekcji obrazu na wizjerze. Od niedawna Bell współpracuje z BRG sports i jest jej marką. Ta z kolei zajmuje się produkcją między innymi sportowej kamerki umożliwiającej nagrywanie obrazu sferycznego, czyli po prostu obrazu 360. Jak działa 360fly, możecie zaobserwować na samplu producenta w filmiku poniżej.

W internecie krąży wiele filmików, na których jakby znikąd pojawia się pojazd, zwierzę, lub gdzieś za motocyklistą zainicjowana została sytuacja, która za kilka sekund będzie dotyczyć właśnie jego. Dzięki współpracy Bella i BRG sports, już nic nie umknie uwadze widza!

Kamera umożliwia sparowanie z smartphone'em, a aplikacja typu Social-Media, pozawala na dzielenie się naszymi nagraniami ze znajomymi. Ponadto została wyposażona w wbudowany moduł GPS i kilka innych czujników, takich jak akcelerometr, czy też barometr. Dzięki nim, możemy zapisywać najważniejsze parametry naszych przejazdów, a dzięki użyciu akcelerometru, późniejszą perspektywę widzenia w nagraniu, możemy zmieniać za pomocą ruchu telefonu. Bell zadbał o to by kask był aerodynamiczny, a sam fakt obecności kamery na czubku głowy, nieodczuwalny dla motocyklisty. Czy Pro Star 360fly zagrozi popularnym kamerkom typu GoPro Hero? Ile przyjdzie nam zapłacić za wspomniany gadżet? Jeszcze nie wiadomo, jak na razie kask pozostaje w fazie prototypu i producent nie udostępnia żadnych wstępnych cenników. Jak myślicie, czy pomimo braku wizjera wyświetlającego nam ważne parametry, możemy zakwalifikować nowego Bella do kasków inteligentnych? Może lepiej potraktować go jako ciekawostkę techniczną?