5 sposobów na poprawę jakości video nagranego za pomocą kamerki sportowej

Kamerki sportowe to dziś jeden z popularniejszych gadżetów wśród motocyklistów. Nagranie video stało się banalnie proste, ale co zrobić, żeby jeszcze przyjemnie się je oglądało? Oto pięć porad na to, jak uatrakcyjnić twoje video!

1. Tnij bez litości!

Alfred Hitchcock powiedział ponoć, że "Film to życie, z którego wymazano plamy nudy". Dlatego pierwsza zasada brzmi - tnij, tnij, tnij. Nie przyspieszaj tempa, tylko tnij. Jeśli w ścieżce dźwiękowej umieściłeś muzyczkę to masz ułatwione zadanie i możesz po prostu ciąć pod beat. Utrzymaj zainteresowanie widza unikając dłużyzny nie wnoszącej nic do akcji i nie budującej klimatu video.

Zachowaj esencję - cała reszta to dłużyzna!

Na youtube "ostre cięcie" - cięcie na jednym ujęciu to  nie grzech - mniejsze lub większe przeskoki w położeniu bohatera lub lokalizacji nie przeszkadzają a nawet moga być ciekawym zabiegiem wizualnym . I jeszcze coś - w czasach, gdy duża część treści video jest "konsumowana" za pomocą smartfonów na prawdę nie potrzebujesz jakości 4K... Na prawdę.

2. Stosuj różne ustawienia kamery.

Kamerka sportowa dzięki niewielkim rozmiarom umożliwia całą masę kombinacji. Użyj wyobraźni i poeksperymentuj z różnymi jej ustawieniami. Przyda się do tego zestaw akcesoriów lub ich zamienników przymocowanych do motocykla np. za pomocą zwykłej srebrnej taśmy.


"Butt cam" - klasyka, szczególnie miła w wydaniu żeńskim :)  - Magdalena Ciężka #25

Zamontuj kamerę na zadupku, żeby uzyskać podgląd tego, jak twoje ciało pracuje na motocyklu. Inna opcja to zaczepienie kamerki do podnóżka pasażera. Niskie położenie kamerki pozwoli spotęgować wrażenie prędkości. Pamiętaj jednak, by zachować punkt odniesienia np. linię nieba, czy kraniec drogi. Warto też pomyśleć o zaopatrzeniu się w filtr szary. Ogranicza on ilość światła wpadającego przez obiektyw i tworzy podczas jazdy przyjemny wizualnie efekt rozmycia otoczenia.

3. Slow motion

Slow motion to spowolnienie akcji sprawiające, że wszystko wygląda bardziej epicko. Prozaiczne czynności takie jak zamykanie kasku, ubierania rękawiczek, czy sadowienie się na motorze w spowolnieniu nabierają niesamowitego dramatyzmu. Warto z tego korzystać zwłaszcza, że większość średniej klasy kamerek sportowych oferuje już możliwość nagrywania Full HD (1920 x 1080) nawet w 120 klatkach na sekundę (120 fps).


Poznaj historię twórcy kamerki GoPro - Nick Woodman

120 fps oznacza możliwość czterokrotnego spowolnienia przy standardowej liczbie klatek w video internetowym. Oczywiście spowalniając video nagrane w 30 fps jedyne co uzyskamy to uwidocznienie się pojedynczych klatek i coś w rodzaju pokazu slajdów. W większości przypadków żeby uzyskać "slowmo" konieczna będzie obróbka video w programie do edycji filmów.

4. Dodaj Napisy

Sam wyznaję zasadę, że film jest po to, żeby go oglądać, a nie czytać, ale internet rządzi się swoimi prawami...  Napisy pomogą odnaleźć się w video osobom, które nie miały dotychczas styczności z twoim nagraniami. Pomocna może być dla nich informacja o lokalizacji, motocyklu, dacie nagrania, czy wydarzeniu, które pokazujesz.

Jedna prośba - nie zaczynaj video od "Xxxx Moto prezentuje" i nie stosuj napisów końcowych w których przy każdej roli pojawia się twoja ksywka ;)

Jest jeszcze jeden ważny aspekt - czasem widz nie chce się ujawniać z oglądaniem video - np. podczas wykładu, na przerwie w pracy, lub podczas podróży pociągiem. Napisy wytłumaczą akcję nie zmuszając widza do włączenia dźwięku lub użycia słuchawek.

5. Dźwięk jest ważniejszy niż obraz!

Każda z powyższych zasad nie zapewni udanego video jeżeli zignorujemy jeden kluczowy aspekt - dźwięk. Jeżeli obraz będzie zepsuty, nieostry, prześwietlony, lub z przesuniętym kadrem - trudno. To błędy, które się zdarzają, ale które nie dyskwalifikują video. Natomiast jeżeli skopany jest dźwięk, jeżeli w video słychać same szumy i trzaski - wtedy gwarantuję, że widz wyłączy video po 15 sekundach. Uszy nie lubią cierpienia...

Dźwięk musi być czysty! Sennheiser MKE 2 Elements

Jest kilka sposobów na wyeliminowanie tego problemu:

  • usunięcie oryginalnej ścieżki audio i zastąpienie muzyką,
  • zmiana ścieżki stereo na mono (pozwoli zmniejszyć nieprzyjemne wrażenia słuchowe spowodowane pogłosem i wiatrem),
  • użycie efektu Lowpass - filtr dolnoprzepustowy (dźwięk będzie brzmieć jak przepuszczony przez poduszkę)

Ale to wszystko środki naprawcze, a co zrobić, żeby dźwięk z kamerki sportowej był po prostu dobry? My sprawdziliśmy ciekawy gadżet do GoPro 4 - mikrofon Sennheiser MKE 2 Elements. Dzięki temu nie musimy już bać się, że zabraknie nam dźwięku motocykla w naszych produkcjach.

Mikrofon Sennheiser MKE 2 Elements jest obecnie dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie 399 zł. Sprawdziliśmy, polecamy!