Kaski Bell

Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w prezentacji kasków Bell'a, to amerykańska marka obecna na rynku od 1954, która jako pierwsza opracowała i wypuściła na rynek kaski integralne (full face). Teraz Bell wchodzi na większą skalę do Polski. 

Klasyka 

Jeżeli w ogóle kojarzycie logo Bell, to na pewno z kaskami ekstrawagancko klasycznymi, oldschoolowymi, dziś wręcz hipsterskimi. Tak, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych linii kasków tego amerykańskiego producenta, która wizualnie - sięga początków firmy. Oczywiście zmieniły się materiały z których są tworzone skorupy, wykonanie wyściółki czy eps'u - ale smak i styl pozostał dokładnie ten sam. 

Sport w najwyższym wydaniu

Dla osób zainteresowanych wybitnie sportowymi motocyklami powstała linia STAR, która dzieli się na 3 modele: Star, Race Star i Pro Star. Model Star jest bardziej podstawowym kaskiem do użytku drogowego, Pro Star to kask zawodniczy i Race wpisuje się pomiędzy dwa poprzednie modele. Kaski różnią się od siebie zastosowanymi materiałami (skąd też bierze się ich cena). Podstawowego Stara można kupić za nieco ponad 2000zł, a jego skorupa jest zbudowana z kompozytów włókna szklanego. Race Star to już konstrukcja oparta na karbonie i jest droższy o ok. 1000zł, zaś  skorupa Pro Star zbudowana jest z textreme'u (czyli super sprasowanego karbonu) a jego cena wystrzeliwuje w okolice 5599zł. 

Kaski posiadają mocno aerodynamiczne kształty, wielokanałową wentylację, zapięcie podwójne DD oraz wyściółkę odprowadzającą pot. 

Offroad

Bell obecny jest od kilku lat także w Offroadzie. W Polsce nie jest to jeszcze popularna marka, ale na wielu klipach amerykańskich widać zawodników motocross startujących właśnie w tych kaskach. Skorupy podobnie jak w kaskach sportowych to wytrzymałe materiały tworzone z kompozytów włókna szklanego i karbonu. 

MIPS / Flex 

Jednak nie tylko skorupa czy wentylacja się liczy. To może zaoferować wielu producentów. Bell daje od siebie coś więcej - specjalny system MIPS oraz jego autorskie rozwinięcie w postaci FLEX, czyli ochronę przed uderzeniami bocznymi (rotacyjnymi). 

Człowiek zbudowany jest w taki sposób, aby wytrzymać frontalne zderzenie się (głową) z twardą przeszkodą podczas biegu - twarda czaszka i płyn rdzeniowo mózgowy, który działa jak amortyzacja. Niestety natura nie wyposażyła nas w odporność na uderzenia boczne, które wprowadzają ruch rotacyjny. W najprostszym przykładzie: Bokserzy często piorą się po pyskach i nadal stoją, jednak jeżeli mocny sierpowy trafi w skroń - nawet największy twardziel zawija się pod siebie. Ruch rotacyjny przerywa wiązania neuronów, co może doprowadzić do omdlenia a nawet śmierci. 

System Mips i Flex to specjalna konstrukcja składająca się z trzech części EPS'u: Twardego (pochłaniającego część siły uderzenia), miękkiego oraz... ruchomego. Chociaż wszystkie części są do siebie ściśle dopasowane, to ostatnia, czerwona wkładka ma za zadanie przemieścić się w środku kasku podczas silnego bocznego uderzenia, pochłaniając niebezpieczną siłę uderzenia. Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności