Jak dobrać kask motocyklowy? Rozmiar ma znaczenie!

Kask motocyklowy to jedyny element stroju motocyklisty wymagany przepisami prawa. Obowiązek jego posiadania na motocyklu określa art. 40 w ustawie Prawo o ruchu drogowym

"Art.40.1. Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym."

Ale, ale! Już sama ilość różnych kasków motocyklowych może przyprawić o ból głowy. O wyborze kasku, który najlepiej trafi w oczekiwania konkretnego motocyklisty ze względu na cenę, bezpieczeństwo, wyposażenie i przeznaczenie opowiemy w innym odcinku. Teraz skupimy się na doborze odpowiedniego rozmiaru dla siebie. 

Nieodpowiedni rozmiar kasku nie tylko negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo, ale także na komfort z jego korzystania. Kiedy kask jest za duży, w trakcie zdarzenia drogowego może on się przekręcić na naszej głowie i nie ochronić nas poprawnie. Dodatkowo posiadając za duży kask, przy autostradowych prędkościach będzie on poruszał się na naszej głowie. Pęd wiatru przy większych prędkościach jest na tyle duży, że kask może się nam obrócić. Nie jest to ani komfortowe, ani bezpieczne.

Rozmiarówka w większości kasków jest uniwersalna, ale rozmiar rozmiarowi nierówny. Jeśli u jednego producent wybierasz rozmiar kasku M, to wcale nie oznacza, że w każdym modelu tego producenta i w każdej marce M'ka będzie twoim rozmiarem. Dlatego kask zawsze warto przymierzyć. W razie czego w naszym sklepie internetowym przysługuje Ci 30 dni na zwrot/wymianę nietrafionego rozmiaru!

W tym odcinku Petit opowie:

  • Jak prawidłowo zmierzyć obwód głowy? 
  • Jak odczytać rozmiarówkę? 
  • Jak powinno się przymierzyć kask? 
  • O czym świadczy ucisk nowego kasku? 
  • Czy kask może się ruszać na głowie? 
  • Czy kask się ułoży?

 Zobacz najpopularniejsze kaski w naszym sklepie