Jak budżetowo ubrać się na motocykle i skutery 125ccm?

Motocykle klasy 125ccm to lekkie i żwawe bestyjki do szybkiego przemieszczania się po mieście i okolicach. Bez problemów rozpędzają się do prędkości 100km/h, a często i więcej. Musimy przy tym pamiętać - że jadąc jednośladem, chroni nas tylko to, co mamy na sobie. Warto więc zostawić sobie pełen budżet na ciuchy motocyklowe.

Jak niedrogo i dobrze ubrać się na jednoślad klasy 125ccm? Zawsze najlepszym rozwiązaniem byłoby ubrać się w komplet od razu, ale zawsze można kompletować sobie stój po kolei. Zima to także idealny moment, aby coś sobie zaoszczędzić na dobry ciuch.

Kask - największy przyjaciel motocyklisty

Najważniejsza jest skorupa kasku. Materiały z jakich jest wykonana - im lepsze tym lepiej dla nas. Głowa to najcenniejsze co mamy, tam gromadzimy nasze wspomnienia i szalone pomysły - w razie wypadku, nic nie zastąpi dobrego kasku.

Na rynku aktualnie są 3 najpopularniejsze rodzaje skorup: termoplast (abs), poliwęglan i kompozyty z włókna szklanego. Oczywiście najlepiej byłoby mieć kask z tej ostatniego grupy, bo to najsolidniejsze garnki. Najlepszym wyborem cena/jakość będą tutaj kaski wykonane z poliwęglanu - i wcale nie muszą one być dużo droższe niż te najtańsze z plastiku (termoplast). Wystarczy, że zrezygnujemy z bajeranckiego malowania i można taki kask wyrwać już w cenie 579zł.

My w tej cenie przetestowaliśmy kask HJC TR-1.

Rękawice - niby nic, a mogą sporo zmienić

Rękawice motocyklowe ochraniają nasze palce, kostki i nadgarstki. W razie gleby bardzo często wyciągamy w geście ochronnym ręce przed siebie (aby chronić głowę), przez co przy spotkaniu z asfaltem może być boleśnie. Rękawice motocyklowe mają za zadanie chronić naszą skórę i stawy. Mają więc szereg ochraniaczy miękkich i twardych.

Na miasto i szybkie wypady, warto aby rękawice były zbudowane z lekkiej, wytrzymałej skóry i miały wydajną wentylację - to zdecydowanie podniesie komfort w upalne dni. Nowym trendem wśród producentów rękawic jest stosowanie specjalnych paneli, dzięki którym możemy obsługiwać (w rękawicach) ekrany dotykowe. Jest to świetny bajer, który ułatwi nam codzienne użytkowanie motocykla (odbieranie smartfona, bez konieczności rozbierania się z rękawic).

W budżetowej cenie, z dobrą wentylacją i panelem dotykowym testowaliśmy rękawice rebelhorn flux.

Kurtka - bezpieczeństwo i komfort

Kurtka motocyklowa mocno poprawia nasze bezpieczeństwo, ale także i przede wszystkim - komfort podróżowania jednośladem. Oprócz certyfikowanych ochraniaczy na łokcie i barki, oraz opcjonalnie na plecy (warto taki ochraniacz dokupić), zadaniem kurtki jest także chronić nas przed wiatrem, robalami, deszczem i zimnem.

Kurtka może posiadać membranę wodoodporną a także podpinkę ocieplającą - wszystko to jest wypinane, przez co kupując taką kurtkę, możemy cieszyć się jazdą motocyklem od wczesnej wiosny po późną jesień. Warto to sprawdzić. Kieszenie to także ważna rzecz, bo gdzieś trzeba przewozić dokumenty, telefon i banana na drugie śniadanie.

Pamiętajcie, aby wybierać kurtki z certyfikowanymi ochraniaczami - są one znacznie wytrzymalsze i bezpieczniejsze.

Udało nam się przetestować dwie kurtki nadające się na klasę 125 - rebelhorn flare, dla lubiących customowy styl, oraz Hiflow II - dla bardziej uniwersalnych bikerów.

Spodnie - ochrona kolan

Ostatnio najpopularniejszą formą spodnie motocyklowych są jeansy z kevlarem. Idealny produkt na miasto. Bardzo komfortowy, dobrze wyglądający i potrafiący zapewnić podstawowe bezpieczeństwo. Oprócz wszytego kevlaru, wzmocnień z materiału - takie jeansy posiadają także certyfikowane ochraniacze na kolana.

Jedne z tańszych i dobrze wykonanych jeansów, które testowaliśmy - rebelhorn eagle.

Buty - ważny, ale najmniej doceniany element ubioru

Buty motocyklowe mają kilka funkcji. Pierwszą i podstawową jest ochrona naszej stopy i kostki. Nawet przy glebie z niewielką prędkością - bardzo często dochodzi do urazu kostki, jej złamania, skręcenia lub nawet przemieszczenia. Niestety bardzo wiele osób jest tego nieświadoma. Aby zminimalizować taką możliwość - wybieramy buty z ochraniaczem kostki. To bardzo ważny element, ponieważ na motocykle i skutery, kupuje się przeważnie niskie buty motocyklowe - a te nie zawsze mają taki ochraniacz. Warto kierować się przede wszystkim tym kryterium.

Oprócz tego dobrze by było, aby but był sztywny, miał twardą i odporną na ślizganie podeszwę. Często przydaje się także jego wodoodporność. Ponieważ jak zmoknie nam kurtka, czy rękawice to przeżyjemy - ale woda w skarpetkach jest mocno nieprzyjemna.

Ciekawe i budżetowe buty motocyklowe z ochraniaczami kostki, które testowaliśmy - rebelhorn reborn.

Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności