Norton V4 - oto brytyjski Ducati Panigale, 200-konny superbike!

Cierpliwość to cnota. Potwierdza się to w przypadku firmy Norton. Reaktywowana w 2008 roku brytyjska marka wreszcie przedstawiła zdjęcia swojego najnowszego dzieła - Norton V4. Oto filozofia tworzenia mocnych motocykli po brytyjsku!

Jednorożce jednak istnieją

Nortona V4 i jednorożca łączyła dotychczas jedna cecha - nikt go nie widział . A w każdym razie nie na żywo. O pracach Anglików nad nowym litrowym superbike'iem z silnikiem V4 mówiło się od sierpnia 2015 roku. Od tamtego czasu Norton karmił media tymi samymi rysunkami koncepcyjnymi i niejasnymi obietnicami. W końcu sprawy nabrały szybszego biegu.

Humbug - bardzo rozreklamowana sprawa, która po pewnym czasie okazuje się oszustwem

definicja za słownikiem języka polskiego PWN

O oczekiwaniach wobec motocykla pisaliśmy już w artykule z sierpnia i we wrześniowym MB.News. Brak konkretów na temat motocykla mógł sugerować, że cały projekt to zwyczajny humbug. A interes się kręcił. We wrześniu 2015 firma ogłosiła, że model Norton V4 SS (w cenie 40 000 £) został wyprzedany. Do wzięcia jest jeszcze Norton V4 RR wypuszczony w nakładzie 250 sztuk i w dużo niższej cenie...
 

Karbonowy narkotyk dla arystokratów

Donington w hrabstwie Leicestershire to iście brytyjski zakątek. Park, zamek, owce na pastwisku, a w sąsiedztwie pierwszy stały tor wyścigowy w Wielkie Brytanii. Od marca 2013 w Donington Hall, w nieco mrocznej gotyckiej rezydencji, mieści się główna siedziba Nortona. To tutaj powstawał Norton V4.

Donington Hall - obecna siedziba Nortona. Mają rozmach...

Dzisiejszy Norton, choć przypisuje sobie ponad stuletnią tradycję w rzeczywistości liczy sobie niecałe 10 lat. Od lat '70 firma była kilkukrotnie reaktywowana. Kapitał marki usiłowano zbić min. na wyścigach ulicznych, takich jak Man TT. Motocykle Nortona łączy wysoka cena, oraz piękna, opływowa linia motocykla - jest to nawiązanie do "falującego" logo firmy. Ceny motocykli zaczynają się od 15 tys £. Wraz z wysoką ceną Norton przyszywa sobie metkę marki premium.

hype - (rzecz.) szum, zamieszanie; bajer; szpryca; przesadna/krzykliwa reklama;

(czas.) dawać sobie w żyłę; podbijać cenę; rozdmuchiwać, rozreklamować; (def. za ling.pl)

Norton V4 - „Smutny sku*wiel” - został wyposażony w silnik V4 72°, 1200 cm³. Moc ma osiągnąć 200 KM. Karbonowe owiewki w przypadku droższej wersji są pokryte metalicznym lakierem. Karbonowe są również koła od południowoafrykańskiej firmy BST. Całość opiera się na zawieszeniu Öhlinsa wspieranemu zaawansowaną elektroniką.

Oficjalnie motocykl zostanie zaprezentowany w Birmingham, ojczystym mieście Nortona, podczas tamtejszych targów motoryzacyjnych.
Potem pozostanie nam już tylko czekać na dowód na istnienie jednorożców...