MV Agusta znów w poważnych kłopotach finansowych

Jedna z ikon europejskiej branży motocyklowej - MV Agusta znów znalazł się w tarapatach finansowych. Najpierw ogłoszono restrukturyzacje, teraz mówi się nawet o wizji bankructwa.  

Większa sprzedaż o 30% i 100 mln przychodu

Tak poprzedni rok zakończyła firma, mimo to - przychód to nie zysk, a aż 15% obrotu firma pakuje z powrotem w dział R&D (najwyższy wskaźnik wśród marek europejskich), który pracuje nad nowymi motocyklami spoza segmentu sportowego. MV Agusta usilnie próbuje zrobić to, co 10 lat temu zrobili japończycy - wyjść z segmentu sportowych motocykli na rzecz bardziej uniwersalnych i codziennych maszyn. 

Jednak plany i zapędy tej włoskiej marki mocno hamuje wizja 40 mln euro długu. Lekarstwem miała być inwestycja Mercedesa-AMG, który zainwestował 30 mln euro w zamian za 25% akcji MV Agusty. 

Pierwsze 2 miesiące roku 2016 to dobry okres dla sprzedaży motocykli MV Agusta - mówi się o aż 48% wzroście w porównaniu do roku poprzedniego. Włoska prasa trąbi o tym, że trzeba ratować firmę, która na dobre wpisała się w oblicze tego kraju. Powinno się udać, pytanie czy obecny prezes Giovanni Castiglioni oprócz odpowiedniej restrukturyzacji zdecyduje się także na odsprzedanie części akcji firmy aby ratować jej płynność finansową.