Ducati Supermono - unikatowe, jednocylindrowe Ducati wystawione na aukcję. Jaka cena?

Ducati Supermono to motocyklowa legenda. Motocykl wykonano w zaledwie 67 egzemplarzach w I połowie lat '90 (1993-1995). Jak łatwo się domyślić jest on nie lada gratką dla kolekcjonerów. I właśnie jeden z takich motocykli będzie do nabycia na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Bonhams.

Cena wywoławcza to 95 000$. Aukcja odbędzie się 24 stycznia w Las Vegas. Egzemplarz wystawiony na auckcję pochodzi z 1993 i posiada silnik 550 cm³. Jest faktycznie pewne, że cena motocykla przekroczy 110 000$. Egzemplarz wystawiony na aukcję został pierwotnie zakupiony w Niemczech. Do USA trafił jako eksponat do Vintage Motos Museum in Colorado. Motocykl przez całą swoją historię kilkukrotnie był na torze wyścigowym, ale nie był używany do wyścigów.


Co stanowi o wyjątkowości tego motocykla? Poza limitowaną ilością wyprodukowanych egzemplarzy liczy się również jego niepowtarzalność na tle innych motocykli Ducati. Jest to jedyny jednocylindrowiec w historii marki znanej z widlastych silników w układzie "L".


Silnik Monocylindrica Corso Panigale został wyprodukowany z myślą o wyścigach motocykli z dużymi silnikami jednocylindrowymi. Taka klasa wyścigów miała miejsce choćby na słynnym TT Isle of Man. Eksperyment z silnikiem monocylindrico polegał na zaadaptowaniu silnika DESMO 888 Corsa. Był to dwucylindrowiec znany z SBK i z modelu Ducati 888 Corsa. Z oryginalnego silnika usunięto jeden cylinder i zostawiono tylko jeden usytuowany pionowo. Pierwotnie wypuszczano Supermono z silnikiem o pojemności 550 cm³ i mocy 78 KM. Potem pojemność podniesiono do 572 cm³, co dawało 81 KM. To wszystko przy masie 121 kg.


Ciekawostką jest, że wiele zespołów wyścigowych tankowało Ducati Supermono 100-oktanowym avgasem - benzyną stosowaną do napędu samolotów.

Mimo, że to motocykl z pierwszej połowy lat '90, to wiele elementów jest wykonane z włókna węglowego (owiewki, rama pomocnicza, zbiornik paliwa, airboxy) oraz z magnezjum (koła, osłona skrzyni biegów). Za wygląd motocykla odpowiada pochodzący z RPA projektant motocykli Pierre Terblanche. Jako designer odpowiada również za wygląd starej Multistrady, nowego Hypermotarda, kilku modeli Cagivy, ale też jednego z najlepiej sprzedających się motocykli na świecie - Royal Enfield Himalayan.

Link do strony z informacjami o aukcji: www.bonhams.com/auctions/25192/lot/26/


Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów - zapisz się do newslettera!

Zero spamu! Zobacz naszą politykę prywatności