Orzeł biały na czerwonej R6? O motywach patriotycznych i motocyklach!

Biel i czerwień mają wzięcie. I nie chodzi tu wcale o deklaracje polityków, nową edycję odzieży patriotycznej, polski kebab, czy wykrzykiwanie skocznych haseł na wiecach i marszach. Jak niebanalnie okazać patriotyzm na motocyklu? Wybraliśmy dwa interesujące przypadki. A efekty? Naszym zdaniem godne uznania!

Godność Rzeczypospolitej

Na początek kwestia prawna. Czy są jakieś zastrzeżenia w wykorzystaniu symboli narodowych na jednośladzie? Polskie prawo pozostawia tutaj całkiem dużą swobodę.  Najważniejszym prawem i obowiązkiem każdego obywatela RP jest otaczać symbole narodowe (godło, barwy i hymn) czcią i szacunkiem. Wprawdzie ustawa zabrania umieszczania symboli narodowych na towarach przeznaczonych do obrotu, ale:

Art 6.2. Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej. (Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych).

Podsumowując: wszystko zależy od wrażliwości i szacunku samych użytkowników. A w razie oskarżeń o propagowanie wypaczonego nacjonalizmu itp. w ramach dyskusji warto pokazać tę grafikę:

  Odpowiedź na pytanie, który wybrać może być tylko jedna!

Patriotyzm - marka sportowa?

Mario82 jest motovlogerem i posiadaczem prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną Yamahy R6 w Polsce. Projekt powstał we współpracy z Apex Clan. Chodziło o stworzenie unikatowego motocykla, który będzie godnie i z klasą promować Polskę na torach europejskich. Efekt?


Pierwotnie projekt motocykla zawierał również biało-czerwone szachownice. Po konsultacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej zrezygnowano z tego symbolu. Szachownica lotnicza jest znakiem Sił Zbrojnych RP i zgodnie przepisami ustawy może być używana poza Siłami Zbrojnymi jedynie za zgodą Ministra Obrony Narodowej.


Szachownica lotnicza (Zdj. By Radomil talk (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

Szachownica symbolizuje także tradycje orężne i etos wojskowy - jest to szczególnie ważne dla kombatantów i współczesnych lotników wojskowych.


W jakim celu oklejać motocykl w polskie barwy? Mario przyznaje, że nie interesuje go polityka, ale zależy mu na działaniu dla dobra kraju. Nie wyobraża sobie żyć gdzie indziej. Dlatego cel jest prosty – pojawić się ze swoją R6 na jak największej liczbie torów wyścigowych. R6 jako honorowa ambasadorka polskiego motorsportu? Tak to właśnie działa!


Patriotyzm jako pamięć

Drugi przykład ma wymiar bardziej osobisty. Jest to kask Airoh malowany na specjalne zamówienie. Autorem grafiki jest Kamil Ciechanowicz. Dobór motywów może budzić mieszane uczucia. Malowanie silnie odwołuje się do martyrologii Polaków z okresu II wojny światowej. Mamy tu zatem bitwę o Anglię, powstanie warszawskie, wieżyczkę obozową, Żołnierzy Wyklętych i to co może najbardziej szokować – Wołyń'43.

Graf. Kamil Ciechanowicz

Jednak żaden element nie znalazł się tu bez powodu. Rzeź wołyńska została wyeksponowany ze względów osobistych właściciela kasku. Latem 2016 roku wybrał się on na Wołyń, żeby zobaczyć rodzinne strony swojej babci. Stanął też na zgliszczach jej domu spalonego przez oddział ukraińskich nacjonalistów. Numer 4859 odwołuje się z kolei do gen. Witolda Pileckiego – jest to jego numer obozowy. Pozostałe motywy to znana dziś każdemu Polakowi narodowa mieszanka popkulturowa.

Podsumowując: ten kask to hołd i pamiątka. Wizualizacja największych narodowych traum i mitów. Ale wizualizacja piękna i artystyczna. I choćby z tego względu warta uwagi.


Chcesz wiedzieć co szykujemy?

Dołącz do motobandziorów!

Zobacz naszą politykę prywatności