MotoAmbulans - CITO Przejazd Przez Warszawę

Jeden z pierwszych przejazdów realizowanych na podstawie umowy zawartej na rok 2017, podpisanej z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ul.Saskiej, przez fundację Jednym Śladem

Film ten zbiera sporo komentarzy na Wykopie, dzięki czemu możemy się dowiedzieć paru ciekawostek gdyż w dyskusji bierze udział przedstawiciel Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska

0. Co oni tam robią?

To jest transport krwi i/lub preparatów krwiopochodnych z RCKiK na Saskiej do szpitala, który takowe zamówił bo były w szpitalu potrzebne "na CITO" - stąd przejazd "na bombach".

1. Czy kierowcy tych motocykli zajmują się tym zawodowo? W sensie, że mają za to płacone i jest to ich jedyne zajęcie w ciągu dnia? Czy jest to wolontariat i poświęcają na to swój wolny czas?

W woj. pomorskim tak, w Olsztynie i Bydgoszczy wydaje nam się ze też (jeżdżą jako regularne siły pogotowia i jako pracownicy pogotowia - ale o szczegóły trzeba pytać ich bezpośrednio bo w każdym miejscu moze być trochę inaczej z uwagi na to, ze jest to niejako poza ustawą). Reszta to wolontariusze poświęcający swój czas, czasem za zwrot kosztów. 

2. Skąd są brane środki na zakup motocykli, ich wyposażenie, eksploatację (paliwo, serwis etc) oraz opłacenie kierowców (jeśli dostają za to pieniądze)? Państwo dorzuca coś z budżetu, czy to raczej środki zebrane przez fundacje?

W większości to prywatne moto wyposażane za pieniądze ich właścicieli ew. wspomaganych stowarzyszeniami, fundacjami i dobrymi ludźmi :) Jest kilka motocykli będącą własnością Fundacji i Stowarzyszeń nimi dysponujących i one utrzymywane są ze środków tych organizacji. Jak to jest rozwiązane w wyżej wspomnianych jeżdżących dla PRM nie jesteśmy na 100% pewni więc nie bedziemy pleść głupot.

3. Jakie warunki musi spełniać kandydat na kierowcę? Doświadczenie to rzecz oczywista, ale czy przechodzą oni jakieś testy z techniki jazdy i testy psychologiczne? Często zdarzają się ludzie, których głównym celem jest legalnie, bo pojazdem uprzywilejowanym, poszaleć sobie po drodze?

Każda Fundacja i Stowarzyszenie ma swoje zasady i wymagania, nie wypowiemy się za innych. Wiemy, że czasem to "myk" dla tych którzy "lubią zapierdzielać" ale przynajmniej w naszej Fundacji bardzo zwracamy uwagę na to, żeby było porządnie i odpowiedzialnie.

4. To wasz motocykl?

ten moto na filmie nie jest z naszej Fundacji (tak żeby nie było wątpliwości).

źródło: http://www.wykop.pl/link/3669187/motoambulans-cito-saska-praski-pierwszy-kurs-2017/