Husqvarna TC 125 2014

Nie lekceważ Skandynawów!

Przeciętnemu konsumentowi marka Husqvarna kojarzy się z producentem pił mechanicznych, kosiarek i akcesoriów ogrodowych. Tymczasem Husqvarna skupia w sobie grupę przedsiębiorstw zajmującą się produkcją sprzętów od pistoletów i maszynek do mielenia mięsa, po maszyny do szycia i motocykle. Sama firma wywodzi się z miejscowości Huskvarna, w której pod koniec XVII wieku, w 1689 roku powstała fabryka broni (Vapenfabrik) - akurat by załapać się na ostatnią wielką szwedzką kampanię, jaką była III wojna północna (1700-1721).

Oto prawdziwy cud szwedzkiej myśli technicznej - Husqvarna Viking (źródło: http://www.evasewing.com)

Wspaniałe tradycje i bratobójcza walka
Motoryzacja to coś w czym Szwedzi nadal dowodzą, że są potomkami przekozaków z XVII wieku. Pierwszy motocykl Szwedzi wypuścili w 1903 roku. Po II wojnie światowej w Belgii narodził się nowy sport motorowy nazwany "moto-cross" i wtedy jednocylindrowe motocykle Husqvarny zaczęły robić międzynarodową karierę i zdobywać liczne trofea.  

Perypetie Husqvarna Motorcycles były dość burzliwe. W 1987 roku marka została sprzedana włoskiej Cagivie, co doprowadziło do podziału na Husqvarnę i Husaberg (1988). Przez 25 lat konkurowały ze sobą crossy i enduro w niemal bliźniaczych malowaniach, ale z dwóch przeciwnych krańców Europy. Z jednej strony Husqvarna z ponad stuletnią tradcją, z włoskim doświadczeniem i ponad 60 tytułami zdobytymi (dawno, dawno temu) na zawodach offroadowych. Z drugiej strony prężnie rozwijający się młody Husaberg, stawiający na innowacyjność i niezawodność. Dziś obaj konkurenci znowu stanowią jedną drużynę. W 2007 Włosi sprzedali Husqvarnę BMW, a w 2013 dokonano fuzji z Husabergiem i (nową) Husqvarnę włączono faktycznie do KTM.

Ci wspaniali Szwedzi na swoich motocyklach - na zdjęciu zawody na Hawajach (źródło: http://www.husqvarna-motorcycles.com)

Historia marki wpływała na ofertę prezentowaną przez Husqvarnę. Wynikiem fuzji z 2013 roku stał się klarowny podział na serie TC i TE, raz FC i FE. Pierwsza liera oznacza silnik (T - dwusuwowy, F - czterosuwowy), druga litera pochodzi od Cross lub Enduro.

TC 125 - co się za tym kryje?
W 2014 roku pojawił się cross Husqvarny z silnikiem dwusuwowym o pojemności 125 ccm, czyli TC 125. Motocykl rzeznaczony jest dla wszystkich chcących zacząć zabawę w jeździe offroadowej, głównie na torze. TC 125 przeznaczony jest do jazdy torowej, w przeciwieństwie do TE 125, który jest wersją enduro i jest cięższy o 4kg. Cena nowej maszyny wynosi 30 tys zł, jednak Husqvarna udowadnia że jest warta takich pieniędzy. Wynika to z wysokiego poziomu wykonania i zastosowanych materiałów (rama chromoly, tłoki Vertrex, sprzęgło Magura...). Dodajmy do tego dystyngowany wygląd, komfort i użyteczność tej maszyny + osiągi stawiające TC 125 w czołówce offroadowych 125.

TC 125 to motocykl godnie reprezentujący nową, lepszą Husqvarnę. Warto się mu bliżej przyjrzeć.