Jak sprzedać motocykl? Krok po kroku!

Motocyklista cieszy się dwa razy - kiedy kupuje motocykl i kiedy go sprzedaje. Jeśli zależy ci na sprawnej sprzedaży motocykla, zabierasz się za to po raz pierwszy i nie chcesz poświęcać na to zbyt dużo czasu i energii to ten poradnik jest dla ciebie. Jesteśmy poznaniakami, więc możecie nam zaufać!

Zacznijmy od podstaw, czyli...

Odpowiednia wycena motocykla

Ceny dyktuje rynek. A rynek trochę zwariował - świetnym przykładem, który to ilustruje są ceny Honda Varadero 125, ceny serii GS od BMW, albo Yamahy MT-07. Pierwsze roczniki MT-07 wystawiane są za kwoty zbliżone do tych, w jakich wyjeżdżały z salonu (22-24k zł). Warto zachować zdrowy rozsądek.

Jak wycenić swój motocykl? Realnie. Kwota jaką wyłożyłeś na kupno motocykla jest punktem wyjścia. Wyposażyłeś motocykl w akcesoria dodatkowe - rozsądnie uwzględnij te elementy. Ale też niech nie zdziwi cię, że nie każdy potrzebuje dodatkowego oświetlenia w CBF 600, albo monstrualnej szyby w KTM Duke. Serwis - wymiana oleju, napędu, wymiana klocków hamulcowych, tarcz, nowe opony to koszty eksploatacyjne. Doliczenie każdego wydatku serwisowego w cenę motocykla sprawi, że urośnie do kwoty zaporowej. Te wydatki były podatkiem za spełnione marzenia, przygody i wrażenia z jazdy. 

Zbyt niska cena może wzbudzić podejrzenia. Pamiętaj, że oferta jest wiążąca. Sprawdź ceny podobnych egzemplarzy (ze względu na rocznik, stan i przebieg) w Internecie w Polsce, albo jeśli motocykl jest rzadko spotykany to również za granicą.

Kupując z dużym prawdopodobieństwem będzie chciał znegocjować kilka stówek. To dla wielu osób tradycja kupowania rzeczy używanych, obyczaj podyktowany dobrym tonem i niepisane prawo ulicy. Dlatego nie zaszkodzi dodać 5% ponad cenę, jakiej realnie oczekujesz. Zyskasz w oczach kupującego jako elastyczny negocjator, w ramach wzajemności. 

Kiedy sprzedawać? Pora roku, sezon, czy po sezonie - nie ma to wpływu na zainteresowanie dobrymi ofertami.
 

Ogłoszenie Sprzedam Motocykl

“Sprzedam motocykl” Jeździ, skręca, hamuje!”, Brać i Jeździć!”, Stan kolekcjonerski, igła! Nigdy nie leżał! Cena - 20k, bo K5.

Portale są pełne takich ogłoszeń i co zaskakujące - one działają. Te motocykle się sprzedają. Więc jest to pewna taktyka…, ale nie dla Hypermotarda, albo rNineT. Internet i portale ogłoszeniowe to główne pole na którym będziesz szukać zainteresowanych kupnem swojego motocykla. Jeśli zależy Ci na maksymalnie szerokiej grupie odbiorców to poza portalami ogłoszeniowymi wrzuć ogłoszenie również na marketplace w social mediach (facebook) i grupach sprzedażowych na facebooku. Np. naszej Motobanda.pl Sprzedam/Kupię Motocykl, albo na forach tematycznych - nawet jeśli szczyt popularności forum przypadał na rok 2009. Nigdy nie wiadomo jaki pasjonat zainteresuje się twoją ofertą.

Informacje, które warto zawrzeć to:

  • Dostępność rachunków, faktur za prace, książeczka serwisowa 
  • Dodatki
  • Zadeklaruj możliwość oględzin i warunki odbycia jazdy testowej
  • Preferowane formy kontaktu
  • Ślady użytkowania - jeden minus uwiarygadnia 10+ 
  • Jakie prace serwisowe zostały dokonane, co wymienione
  • Jak długo jest w twoim posiadaniu
  • Kwestie formalne: przegląd do…, ubezpieczenie do …
  • Model, rocznik, przebieg
  • Przebieg

Wskaż największe zalety i zakres serwisu jakiemu został poddany motocykl. Możesz trochę koloryzować - to zrozumiałe, ale nie ściemniaj!

Jeśli nie chcesz podawać w ogłoszeniu danych (numer rejestracyjny, data pierwszej rejestracji, VIN) koniecznych do sprawdzenia historii pojazdu na stronie rządowej, to bądź gotów na każdorazowe przekazywanie ich kolejnym zainteresowanym. Możesz też wkleić do galerii screen z historiapojazdu.gov.pl  

WAŻNE - jeśli jest jakaś drobnostka, którą łatwo wyeliminować: wymiana przepalonej żarówki, urwany kierunkowskaz, złamana klamka sprzęgła - to to ZRÓB! Dodanie notki: "łatwe i tanie do usunięcia” nie działa na twoją korzyść. Skoro jest to tanie i łatwe, to czemu tego nie zrobiłeś?

Chcesz sprzedać motocykl? Zadbaj o zdjęcia!


Kupuje się oczami. Dobre zdjęcia to podstawa dla skutecznej sprzedaży motocykla. Zadbaj o wiele perspektyw, plan ogólny i pokazanie detali. Liczba zdjęć w galerii na portalach ogłoszeniowych jest ograniczona, dlatego warto wrzucić je do zewnętrznej galerii, lub załączyć link do video na yt, gdzie pokazujesz motocykl. Zdjęcia muszą być aktualne - przedstawiać obecny stan motocykla. 

Każdy jest obecnie w stanie zrobić dobre zdjęcia za pomocą smartfona. Jak zrobić kompletną galerię do sprzedawanego motocykla? 

  • zdjęcie dodatkowych elementów, które dorzucasz do motocykla: kufry, oryginalny wydech,
  • zdjęcie VIN
  • zdjęcie włączonego wyświetlacza, zegarów z widocznym przebiegiem
  • zdjęcie opon - z widocznym DOT i głębokością bieżnika
  • zrób zdjęcia detali - tych którymi chcesz się pochwalić i widocznych śladów użytkowania
  • sfotografuj motocykl z obu stron i różnych perspektyw
  • ujęcia ogólne fotografuj z wysokości około metra / z poziomu pasa dla uzyskania atrakcyjnej perspektywy
  • wypucuj motocykl do zdjęcia
  • ustaw motocykl na neutralnym tle. Może to być jasna ściana, parking podziemy,  pusta droga, ustronne pobocze, zadbane podwórko
  • dzienne światło - niekoniecznie w środku dnia, niekoniecznie w ostrym świetle

Kontakt

Jeśli zależy Ci na sprzedaży motocykla to przygotuj się na kontakt z potencjalnie zainteresowanymi osobami. Kupujący może oczekiwać dodatkowych informacji, może kręcić nosem, narzekać, wybrzydzać i wymyślać. To klasyczna strategia.

Niezależnie od formy kontaktu warto uczciwie, zgodnie z prawdą i możliwie sprawnie przekazywać informacje. Oszczędzi to czasu Twojego i zainteresowanego kupnem. Nieuprzejmość, wywieranie presji na kupującego może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Czasem sprzedanie motocykla będzie wymagać kompetencji godnych obsługi klienta. Częściej wymagać będzie cierpliwości. Jeśli nie jesteś zdesperowany to odnawiaj ogłoszenie nie modyfikując ceny. Często decyzja o zainteresowaniu motocyklem jest spontaniczna.

Spotkanie/oględziny


Ok, znalazł się zainteresowany. Przyjedzie z sąsiedniego województwa obejrzeć maszynę. Pozostaje umówienie terminu i miejsca oględzin. 

Pamiętaj - nigdy nie wiesz z kim się umawiasz! Nie każdy życzy sobie wglądu obcej osoby w swoją własność. Jeśli nie chcesz ryzykować wpuszczeniem obcej osoby do swojego garażu, dawania wglądu potencjalnemu włamywaczowi w twoją własność warto umówić się na oględziny motocykla w miejscu bardziej publicznym, na neutralnym gruncie.

Propozycje miejsc: 

  • parking w pobliżu komisariatu policji - praktykowane w USA.
  • parking w pobliżu warsztatu motocyklowego, 
  • parking w okolicy miejsca pracy,
  • stacja benzynowa (kompresor i możliwość zatankowania),

Starannie umyj i wyczyść motocykl, żeby się dobrze prezentował. Wyczyszczony, nasmarowany łańcuch, czyste felgi, lśniący lakier - odrobina plaku to nie grzech. Upewnij się, że akumulator jest sprawny i naładowany, a motocykl odpala. Skontroluj ciśnienie w oponach i zadbaj by było prawidłowe na okoliczności jazdy testowej. 

Możliwe, że kupujący zjawi się w towarzystwie zaprzyjaźnionego lub wynajętego mechanika. To coraz popularniejsze podejście i sami serdecznie zachęcamy do takiego podejścia. Mechanik ma ocenić stan motocykla, czy jest zgodny z oczekiwaniami i warty zakupu. To zajęcie siłą rzeczy wiąże się z szukaniem nieścisłości. Mechanik na pewno znajdzie rzeczy otwierające drogę do próby negocjacji ceny. Nie przyjmuj wskazanych usterek zbyt osobiście, potraktuj je jako cenną, darmową sugestię. Mechanik podejmujący się takich zleceń to osoba zorientowana w temacie i wdawanie się w dyskusje i kłótnie będzie ryzykowne. Dlatego ukrywanie historii użytkowania motocykla jest ryzykowne. 

Sprzedajesz motocykl w dobrej wierze, nie ukrywaj trudności. Rozgrzanie silnika przed oględzinami, na pewno wzbudzi podejrzenia (słuszne, lub nie). Jeśli nie chcesz narazić się na krytyczne podejście to powstrzymaj się przed tak desperackimi zagrywkami lub poinformuj o tym wcześniej kupującego. 

Jazda testowe przy sprzedaży motocykla


Jako sprzedający możesz zastrzec brak możliwości odbycia jazdy testowej, albo postawić swoje wymagania: pozostawienie pełnej kwoty za pokwitowaniem. Dla użyczenia motocykla wystarczy umowa ustna, ale strzeżonego pan bóg strzeże - TUTAJ znajdziecie link do umowy użyczenia motocykla. Ten papier i kasa będą  dodatkowym zabezpieczeniem - dla ciebie i dla osoby kupującej. 

Przed jazdą testową sprawdź czy osoba której użyczasz motocykl posiada odpowiednie uprawnienia. Warto też, żeby była względnie bezpiecznie ubrana. Zdarzają się historie kradzieży motocykla w ramach jazdy testowej, jeśli właściciel jest zbyt niefrasobliwy. 

Decyzję o kupnie motocykle można bez problemu podjąć bez potrzeby odbywania jazdy testowej. Jeśli nie chcesz udostępniać motocykla, osoba kupującego nie wzbudza twojego zaufania to nie ma sensu się zmuszać. Jazda testowa w wykonaniu niedoświadczonej osoby w bardzo niewielkim stopniu pozwoli sprawdzić właściwości i stan techniczny motocykla. Zwłaszcza w środku deszczowego listopada, albo lutego. Jazda służy w dużym stopniu zwyczajowemu potwierdzeniu chęci kupna motocykla. 

Podpisaliście umowę, zostawiona została kwota. Pozostaje czekać na powrót z jazdy testowej.

Umowa kupna sprzedaży motocykla

Podpisanie umowy kupna sprzedaży to już ostatni krok. Również przygotowaliśmy dla was wzór dostępny TUTAJ. Jest ona oparta na zapisach Kodeksu Cywilnego i nie ma w nich zbyt dużo pola do manewru, natomiast trzeba zaznajomić się z jej treścią. Jeśli my, jako sprzedający nie posiadamy przygotowanej umowy, natomiast posiada ją kupujący to przed jej podpisaniem - przeczytajmy ją od góry do dołu i upewnijmy się, że jej treść jest jasna i zgodna z naszymi oczekiwaniami, aby uniknąć ewentualnych problemów. 

Jako były właściciel masz obowiązek w ciągu 30 dni zgłosić zbycie pojazdu w Wydziale Komunikacji. To jedyna formalność jaką musisz spełnić. Cała reszta to już broszka nowego właściciela.

Ok, misja zakończona, motocykl sprzedany, pora szukać następcy! Tym razem role się odwracają. Bogatszy o nowe doświadczenie wiesz już czego możesz się spodziewać. A jeśli szukasz używanego motocykla na pewno pomocny będzie poradnik zakupowy, który powstał we współpracy z Dawidem "Szatanem" z Pony Bike Premium Workshop.