Jazda motocyklem bez uprawnień: taryfikator 2019

Prawo jazdy to dokument uprawniający nas do kierowania pojazdami w publicznym ruchu drogowym. W zasadzie bez takiego dokumentu, nie powinniśmy zasiadać za sterami pojazdu i do tego serdecznie namawiam. Jednak co w przypadku, gdy policja zatrzyma nas podczas kierowania pojazdem bez uprawnień? 

Ważne: wszystkie informacje użyte w tym materiale na podstawie - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje przekroczeń. Stan prawny na dzień 27.02.2019

1. Co grozi za brak dokumentów pojazdu?

Aktualnie: nic. Jeszcze niedawno była za to kara od 50 do 250zł za poszczególny dokument, jednak od początku 2019 roku - kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentów od pojazdu - policja odpowiednie dane może sprawdzić sobie sama, za pomocą systemu Cepik. Należy jednak mieć ważny przegląd oraz opłacone OC! A także posiadać przy sobie prawo jazdy. 

2. Jaka jest wysokość mandatu za jazdę motocyklem bez żadnych uprawnień?

Za kierowanie motocyklem przez osobę niemającą uprawnienia do kierowania pojazdami należy się mandat w wysokości 500 zł. Mówimy tutaj o sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych uprawień (żadnej kategorii prawo jazdy) do kierowania pojazdami. 

Dodatkowo, jeżeli policja złapie nas podczas dokonywania wykroczenia drogowego - to zarobimy także dodatkowy mandat za dane wykroczenie. 

500 zł to już konkretna kwota, wystarczy całodniowy wyjazd na tor (np. Tor Poznań) albo konkretne zakupy w motobandowym sklepie! Pomyślcie, zamiast mandatu można by mieć nowiutki kask, buty czy wypasione rękawice. A to już przyjemniejsza perspektywa :) To także 1/3 ceny kursu na prawo jazdy kat. A. 

Analogiczna sytuacja dotyczy nas w przypadku kierowania np. samochodem. 

3. Jaka jest wysokość mandatu za jazdę motocyklem przy posiadaniu prawa jazdy na samochód?

Jeżeli posiadamy prawo jazdy, ale z kategorią umożliwiającą nam kierowanie innym pojazdem niż aktualnie się poruszamy - dostaniemy mandat w wysokości 300zł. 

Czyli w przypadku jazdy motocyklem bez uprawnień, ale z uprawnieniami na samochód osobowy (kategoria B) i kontroli policji - w naszym portfelu ubędzie 300zł. Oczywiście obowiązuje nas zakaz dalszego poruszania się tym pojazdem, więc będziemy musieli zorganizować sobie transport tego motocykla z miejsca zatrzymania. 

4. Mniejsi płacą mniej - motorowery 

Za kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim przez osobę niemającą do tego uprawnienia - 200 zł.

W przypadku osób poniżej 18 roku życia sprawa trafia do sądu. Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień - 300 zł.

5. Jazda bez kasku 

Warto wspomnieć także o tym, że w Polsce (i krajach UE) obowiązuje nakaz jazdy w kasku z certyfikatem CE. Policjant może sprawdzić, czy kask posiada oznaczenia zgodne z obowiązującymi normami (ECE22.05). Jazda bez kasku lub w kasku bez homologacji skutkuje mandatem w wysokości 100zł. 

6. Jazda bez uprawnień to dopiero początek kłopotów. 

Mandat to jednak dopiero początek problemów. Jeżeli spowodujemy wypadek kierując pojazdem bez uprawnień, wówczas ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania za szkody, a ten obowiązek spadnie na nas. Będziemy musieli więc pokryć wszystkie koszta związane z naprawą uszkodzonego mienia. Dodatkowo, może dojść do sytuacji kiedy do tego dojdą także koszta związane z rehabilitacją, leczeniem a w ekstremalnych przypadkach - rentą. 

Motobanda gorąco namawia - nie warto jeździć bez uprawnień.

Lepiej zrobić prawo jazdy - dlatego nakręciliśmy także cykl materiałów nt. jak zrobić prawo jazdy kategorii A. 

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A

Jakie mamy kategorie prawa jazdy na motocykl?

18 najczęstszych pytań odnośnie prawka na motocykl.