Nowa linia Yamahy FJR 1300 - królowa turystyki?

Yamaha FJR 1300 - największy i najbardziej znany długodystansowy turytyk od Yamahy jest obecny na rynku już od 15 lat. 60 000 FJR sprzedanych w Europie dowodzi uznania jakim cieszy się ten motocykl.

Na rok 2016 Yamaha przygotowała nową linię FJR 1300, w której skład weszły: FJR 1300A, AE i AS. Choć z zewnątrz FJR może się wydawać faktycznie nie zmieniona, to kluczowe zmiany kryją się wewnątrz motocykla.

W nowej FJR zastosowano nową, sześcio-przełożeniową przekładnię. Zastąpiła ona stosowaną w poprzedniku irytującą pięcio-przełożeniową skrzynię biegów. Płynniejszą zmianę biegów zapewnia nowe sprzęgło A&S (Assist and Slipper). Lżejsze operowanie sprzęgłem i optymalizacja przełożeń zapewniają relaksującą podroż i lepszą ekonomię spalania, Jednocześnie na niższych biegach nadal możemy polegać na dynamicznym przyspieszeniu.

Jak działa system doświetlania zakrętów? Zobacz na video! (link)

Najciekawszą nowinką jest nowe zaawansowane oświetlenie LED-owe z przodu i z tyłu motocykla. ModeleFJR1300 AE i AS są pierwszymi motocyklami marki Yamaha, które zostały wyposażone w adaptacyjne światła doświetlające zakręt. Trzy LED-y znajdują się w górnej przegrodzie nad każdym z podwójnych reflektorów i włączają się kolejno, gdy elektronika motocykla wykryje przechył przy wchodzeniu w zakręt.

Uwagę zwraca nowy, ale zachowujący klasyczny wygląd kokpit z analogowym obrotomierzem i cyfrowym wyświetlaczem prędkości. Modele FJR 1300 na rok 2016 przygotowane zostały pod instalację systemu Dainese D-Air Street. Składają się na niego zestaw czujników, złączy, wsporników i wyświetlacz.