Suzuki V-STROM 800 – stworzony do turystyki

Rodzina Suzuki V-STROM stale się powiększa. Do oferty trafia właśnie kolejny model V-Strom 800. Nowa maszyna to ukłon w stronę osób poszukujących motocykla uniwersalnego, którego silnik zapewni o wiele lepsze osiągi niż jednostki w maszynach klasy „650”, jednocześnie dając gwarancję łatwej do opanowania mocy. Nowe Suzuki nie boi się długich turystycznych wyjazdów, zapewniając wysoki komfort jazdy i precyzję prowadzenia. V-Strom 800 znakomicie sprawdzi się podczas codziennych dojazdów do pracy, ale też można się nim wybrać w daleką podróż. 

V-STROM 800 w skrócie: 

  • motocykl jest napędzany nowym rzędowym, dwucylindrowym silnikiem wyróżniającym się dużym momentem obrotowym w dolnym zakresie obrotów oraz dużą dynamiką w górnym zakresie obrotów;  
  • silnik z unikalnym systemem wałków wyrównoważających Suzuki Cross Balancer; 
  • nowa stalowa rama i tylny stelaż; 
  • nowe zawieszenie zoptymalizowane pod kątem turystycznej jazdy po asfalcie;.  
  • skuteczne hamulce; 
  • kolorowy wyświetlacz w technologii TFT; 
  • motocykl wyposażono w pakiet elektroniki S.I.R.S.; 
  • ergonomia dopasowana do wymagań motocykla turystycznego; 


„ALL ROADS MERGE” 

Nowy motocykl został zaprojektowany zgodnie z ideą „All Roads Merge”, czyli – w wolnym tłumaczeniu – „Łączy wszystkie drogi”.  V-STROM 800 to maszyna segmentu adventure, stworzona  jako uniwersalny motocykl na każdą drogę, jednocześnie zapewniając właścicielowi poczucie nieskrępowanej wolności i radości z jazdy. Podczas gdy V-STROM 800DE spisuje się świetnie na żwirze czy szutrach, nowy V-STROM 800 skusi motocyklistów lubiących długie podróże i wybierających trasy asfaltowe (niekoniecznie jednak wyłącznie autostrady). Nowy model znakomicie wykorzystuje zalety nowego dwucylindrowego silnika zaprojektowanego dla potrzeb modelu V-STROM 800. Wysokiej klasy podwozie daje gwarancje łatwego prowadzenia, poczucia doskonałej kontroli nad maszyną oraz komfortu.   

Nowy silnik, nowy standard 

Projektując nowy motocykl inżynierowie Suzuki rozpoczęli pracę od silnika. Żeby spełnić wymagania szerokiej grupy odbiorców nowa jednostka musiała być kompaktowa i lekka, a przy tym wyróżniać się uniwersalnym charakterem. Zwarta konstrukcja silnika Suzuki dała więcej swobody projektantom odpowiedzialnym za pozostałe podzespoły.  

Silnik jest dwucylindrowy, o pojemności 776 cm3, mocy maksymalnej 84 KM (62 kW) przy 8500 obr./min i 78 Nm momentu przy 6800 obr./min. W rozrządzie zastosowano dwa wałki umieszczone w głowicy (DOHC) i 4 zawory w każdym z cylindrów. To, co niezwykle ważne: czopy korbowodowe zostały przestawione o kąt 270 stopni, dzięki czemu jednostka ma charakterystykę pracy zbliżoną do silnika V-twin 90° (mimo że jest rzędowym twinem). Również brzmienie ma zbliżone do kultowych V2.  

Suzuki Cross Balancer – koniec z wibracjami 
Nowy rzędowy dwucylindrowiec wykorzystuje tzw. Suzuki Cross Balancer, czyli unikalny układ wałków wyrównoważających redukujących drgania powstałe podczas pracy silnika (dwa wałki znajdujące się w przedniej części jednostki, których przeciwwagi są ustawione pod kątem 90° w stosunku do wału korbowego). Układ znakomicie redukuje drgania w każdym zakresie obrotów. 

Układ przeniesienia napędu i system SCAS 

Silnik sprzężono ze skrzynią z sześcioma przełożeniami. Sprzęgło jest klasyczne: wielopłytkowe, pracujące w kąpieli olejowej. Zostało ono wyposażone w system wspomagania Suzuki (SCAS), który gwarantuje pewne przekazanie mocy na tylne koło podczas dynamicznego przyspieszania oraz stabilne zachowanie motocykla podczas hamowania silnikiem.  

Nowe: rama i wahacz 

Oprócz dynamicznego silnika jednym z celów przyświecających konstruktorom przy projekcie V-STROM 800 było stworzenie ramy gwarantującej dobrą zwrotność i łatwość prowadzenia motocykla przy maksimum komfortu na co dzień i w długich trasach. Podczas komputerowych symulacji sporo uwagi poświęcono geometrii, ergonomii oraz właściwemu doborowi materiałów. W przypadku V-STROM 800 zdecydowano się na ramę wykonaną z elementów stalowych, wykorzystując silnik jako element nośny. Również tylny stelaż wykonano ze stali. W tym przypadku skupiono się, żeby z jednej strony był odpowiednio wytrzymały, z drugiej zaś jego kształt i wygląd nie psuł wyglądu motocykla. Zbyt masywny nie pasowałby do smukłej i nowoczesnej linii V-STROM 800. Przednia część stelaża została zwężona specjalnie po to, by wygospodarować miejsce na nogi i ułatwić jazdę na stojąco. Stelaż musiał też zagwarantować odpowiednią wytrzymałość, tak by motocykl precyzyjnie się prowadził, również podczas jazdy z założonymi opcjonalnymi kuframi bocznymi (niezależnie od tego czy kierowca jedzie sam lub z pasażerem). Rama jest więc mocna, sztywna oraz lekka. Dużą wytrzymałość ma również wahacz tylnego koła. W przeciwieństwie do ramy w całości został wykonany z aluminium, który z centralnym amortyzatorem łączy układ dźwigni.  

Znakomity układ hamulcowy 

Suzuki V-STROM został wyposażony w nowoczesny i wydajny układ hamulcowy. Z przodu zamontowano dwie tarcze hamulcowe o średnicy 310 mm, które współpracują z 4-tłoczkowymi zaciskami hamulcowymi, mocowanymi promieniowo. W tylnym kole jest jedna tarcza hamulcowa, o średnicy 260 mm współpracującą z zaciskiem jednotłoczkowym. Suzuki V-STROM jest wyposażony w nowoczesny układ ABS. Istnieje możliwość wybrania jednej z dwóch charakterystyk jego pracy, co czyni jazdę nowym V-STROM 800 jeszcze wygodniejszą i bezpieczniejszą. 

Zoptymalizowane zawieszenie: przednie i tylne 

Zaawansowany technicznie widelec upside-down Hitachi Astemo (SHOWA) SFF-BP gwarantuje nie tylko obniżenie masy, ale również znakomite właściwości prowadzenia przedniego koła. Taka charakterystyka sprzyja montowaniu go w motocyklach klasy adventure. Sztywność sprężyny została tak dobrana, aby zapewnić precyzję i komfort zarówno na krętych drogach, jak i stabilność na szybko pokonywanych prostych. W widelcu można ustawić napięcie wstępne sprężyny, co pozwala tak dostosować zawieszenie, aby najlepiej odpowiadało preferencjom użytkownika jak i warunkom, w których jest wykorzystywany motocykl. W tylnym amortyzatorze gazowym Hitachi Astemo (SHOWA) można ustawić nie tylko napięcie wstępne sprężyny, ale również tłumienie odbicia. Regulacji napięcia sprężyny dokonuje się łatwo dostępnym i wygodnym w obsłudze pokrętłem. Jest to szczególnie przydatne, gdy  trzeba przewieźć pasażera lub ciężkie bagaże. 

Koła i opony 

Podczas gdy (bardziej terenowy) V-Strom 800 DE wyróżniają koła szprychowe, w nowym modelu projektanci zdecydowali się na koła aluminiowe. Dodają nie tylko stylu, ale również przyczyniają się do znakomitego prowadzenia na asfalcie. Opony Dunlop D614F/D614 projektowano specjalnie z myślą o V-STROM 800. Mają nowy wzór bieżnika i specjalną konstrukcję wewnętrzną, a także nową mieszankę z dodatkiem krzemionki (poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni   charakteryzuje się dużą odpornością na zużycie). Opony są w rozmiarze typowym dla motocykli adventure sporadycznie zjeżdżających z asfaltu: 110/80R19 z przodu i 150/70R17 z tyłu.  

Rozbudowany pakiet elektroniki S.I.R.S. 

S.I.R.S. to rozbudowany pakiet systemów wspomagających kierowcę podczas jazdy. Użytkownik Suzuki V-STROM 800 może dowolnie wybierać ustawienia dla każdego systemu, aby jak najlepiej dopasować reakcję motocykla do poziomu umiejętności i doświadczenia motocyklisty.  

W skład pakietu elektroniki S.I.R.S. wchodzą:  


Zmienne tryby jazdy (SDMS) 
Jednym z najważniejszych systemów jest SDMS, wykorzystujący elektronicznie sterowane przepustnice. Motocyklista ma do wyboru jeden z trzech trybów jazdy, zapewniający odmienną charakterystykę pracy silnika. Ma to na celu dopasowanie osiągów motocykla do sytuacji na drodze i umiejętności kierowcy, a w efekcie podniesienie poziomu bezpieczeństwa jazdy.  
Tryb A (aktywny) zapewnia najostrzejszą reakcję silnika na otwarcie przepustnicy. Ten poziom najlepiej sprawdza się podczas jazdy w sportowym, dynamicznym stylu, na krętych drogach, z dobrej jakości asfaltem. 
W trybie B (podstawowy) moc maksymalna jest identyczna jak w trybie A, ale reakcja silnika  na ruch manetką gazu jest łagodniejsza, płynniejsza, a jazda Suzuki V-STROM 800 staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa. Ten tryb świetnie sprawdzi się podczas turystycznych wypadów, gdyż zwiększa kontrolę nad motocyklem i zmniejsza zmęczenie podczas jazdy. 
Tryb C (komfortowy) zapewnia najdelikatniejszą reakcję silnika, co sprawia, że V-STROM 800 prowadzi się z niezwykłą łatwością. W tym przypadku reakcje silnika na ruch manetką gazu są niezwykle płynne, co motocykliści szybko docenią podczas jazdy w deszczu lub na śliskiej nawierzchni. 

System kontroli trakcji Suzuki (STCS) 
STCS to układ kontroli trakcji, który zabezpiecza przed utratą przyczepności tylnego koła podczas dynamicznego przyspieszania (albo podczas jazdy na śliskich nawierzchniach). System stale monitoruje prędkości obu kół, obroty silnika (obliczone na podstawie danych z czujnika położenia wału korbowego), położenia przepustnicy i wybranego biegu. Do wyboru są 3 tryby. Można też go wyłączyć. Im wyższy numer wybranego trybu, tym szybciej zaczyna działać kontrola trakcji i tym mniejszy jest uślizg koła.  

Dwukierunkowy quick shifter 
Umożliwia zmianę biegów, zarówno w górę jak i w dół, bez konieczności używania sprzęgła. Quick shifter działa niezwykle precyzyjnie, co pozwala poznać smak jazdy w sportowym stylu. System ma możliwość wyłączenia z poziomu menu motocykla, co pozwala wrócić do korzeni i cieszyć się jazdą w klasycznym stylu. Co ważne, quick shifter należy do wyposażenia seryjnego. 

System Easy Start Suzuki 
System ten umożliwia kierowcy uruchomienie silnika tylko jednym krótkim naciśnięciem przycisku rozrusznika. Rozrusznik będzie pracował tak długo, aż dwucylindrowa jednostka zostanie uruchomiona, po czym automatycznie wyłącza się. Dzięki temu obsługa motocykla staje się prostsza i bardziej intuicyjna. 

Asystent ruszania 
Ten system docenią motocykliści z krótkim stażem i mniejszym doświadczeniem na dwóch kołach. System monitoruje pracę silnika, biorąc pod uwagę aktualnie włączony bieg, ustawienie przepustnicy oraz użycie sprzęgła. Asystent zapobiega nadmiernemu spadkowi prędkości obrotowej silnika podczas ruszania z miejsca, zapobiegając tym samym niechcianemu zdławieniu silnika, co w efekcie kończy się jego zgaśnięciem. System pozwala poczuć się pewnie początkującym motocyklistom podczas jazdy w korkach albo podczas zawracania. 

Design 

Tworzenie sylwetki nowego V-STROM 800 nie było łatwym zadaniem. Z jednej strony styliści musieli zachować elementy charakterystyczne dla maszyn z rodziny V-STROM, których prekursorem był pokazany w 2002 roku V-STROM 1000. Z drugiej strony, projekt nowej maszyny musiał być niezwykle świeży i nowoczesny. W V-STROM 800 pozostawiono dziób będący elementem charakterystycznym dla Suzuki. Jego przednią część wykonano z tworzywa w kolorze czarnym, a krawędzie przecinających płaszczyzn tworzą kąty ostre, co nadaje wizualnej dynamiki. Ten sam zabieg stylistyczny wykorzystano podczas projektowania owiewek motocykla. Dominują tu duże płaskie powierzchnie, zgrabnie łączące się w całość. Mimo tak nieskomplikowanej formy, motocykl wygląda znakomicie, świeżo i lekko, co ma ogromne znaczenie dla przyszłych posiadaczy nowego modelu. Styl motocykla docenią młodzi jak i bardziej doświadczeni motocykliści. Wyróżnikiem nowego modelu są również przednie lampy. Wykonano je w technologii projektorowej, a źródłem światła są wydajne diody LED zastępujące klasyczne żarówki. Reflektory świateł mijania i długich są w kształcie sześciokąta, dzięki czemu nowe Suzuki jest od razu rozpoznawalne na ulicy i trudno pomylić ten motocykl z jakąkolwiek inną maszyną. Umieszczenie reflektorów jeden nad drugim to nawiązanie do innych modeli z rodziny V-STROM. 

Stworzony do podróży 

Jak na motocykl turystyczny przystało Suzuki V-STROM 800 zapewnia wysoki komfort podróży. Przyczynia się do tego wygodna pozycja za kierownicą, dobra ochrona przed pędem powietrza (między innymi dzięki większej szybie), ergonomicznie ukształtowane siedzisko z dużą ilością miejsca dla pasażera, stabilny bagażnik, którego konstrukcja została zgrabnie połączona z uchwytami pasażera czy możliwość zamocowania akcesoryjnego zestawu kufrów. Motocyklowi turyści docenią także seryjnie montowane gniazdo USB w kokpicie (umożliwia zasilanie nawigacji albo innych elektronicznych akcesoriów niezbędnych w podróży). 

450 km na jednym tankowaniu 

Ponieważ V-STROM 800 jest motocyklem typowo turystycznym, ogromne znaczenie ma w tym przypadku spory zasięg i duże przebiegi pomiędzy kolejnymi tankowaniami, które zapewni 20-litrowy zbiornik paliwa. Mimo sporej wielkości jego kształt jest smukły i nie zmusza kierowcy do mocnego odchylania kolan. Podczas jazdy na stojąco profil zbiornika paliwa w jego tylnej części pozwala na pewny chwyt kolanami, co z kolei ułatwia prowadzenie motocykla. Przy średnim zużyciu paliwa wynoszącym 4,4 l/100 km, teoretyczny zasięg motocykla na jednym tankowaniu to 450 km.  

5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT 

Czytelny wyświetlacz TFT to „must have” w nowoczesnym motocyklu. Ułatwia obsługę wszystkich systemów i ustawień motocykla, dostarczając w czytelny i klarowny sposób najważniejszych informacji o motocyklu. Oprócz podstawowych danych, takich jak prędkość, obroty czy przebieg motocykla, wyświetlacz Suzuki V-Strom 800 pozwala również na prezentowanie dodatkowych informacji, np. jak powiadomienia o zbliżających się przeglądach. Wyświetlacz został uzupełniony zestawem kontrolek informujących o temperaturze silnika, komunikatach z systemów elektronicznych, włączeniu świateł drogowych czy kierunkowskazów.  

Kolorystyka 

Motocykl dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych:
Pearl Vigor Blue (YKY)

NOWOŚĆ -  Metallic Mat Steel Green (QVP)

Glass Sparkle Black (YVB)


Cena: 48 900 zł  

Dane techniczne Suzuki V-Strom 800 

Typ silnika: 4-suwowy, 2-cylindrowy, rozrząd DOHC, chłodzony cieczą  
Pojemność skokowa: 776 cm3 
Średnica x skok: 84 x 70 mm 
Maksymalna moc: 84 KM/62 kW przy 8500 obr./min 
Maksymalny moment obrotowy: 78 Nm przy 6800 obr./min 
Stopień sprężania: 12,8:1 
Układ paliwowy: wtrysk paliwa 
Układ zapłonowy: elektroniczny (tranzystorowy) 
Rozrusznik: elektryczny 
System smarowania: mokra miska olejowa 
Skrzynia biegów: 6-stopniowa 
Długość całkowita: 2255 mm 
Szerokość całkowita: 905 mm 
Całkowita wysokość: 1355 mm 
Rozstaw osi: 1515 mm 
Prześwit: 185 mm 
Skok kół: 150 mm 
Wysokość siedziska: 825 mm 
Masa w stanie gotowym do jazdy: 223 kg  
Zawieszenie przednie: widelec upside-down 
Zawieszenie tylne: pojedynczy element resorująco-tłumiący 
Hamulec przedni: dwie tarcze 310 mm, zacisk czterotłoczkowy 
Hamulec tylny: pojedyncza tarcza 260 mm, zacisk jednotłoczkowy 
Opony: przód 110/80 R19M/C 59V, tył 150/70 R17M/C 69V 
Pojemność zbiornika paliwa: 20 l 
Zużycie paliwa: 4,4/100 km (22,7 km/l) wg WMTC 
Emisja CO2: 104 g/km 

Informacja prasowa