To już koniec linii Fazerów?


Fazery jak i cała linia FZ od Yamahy to najpopularniejsze motocykle tej marki z lat 1998-2014. Konstrukcje niezwykle udane, łączące w sobie zarówno sportowego ducha z niezłym komfortem i sporą użytecznością na co dzień. Jednak nawet tak dobre konstrukcję, w końcu muszą odejść i ten czas historii dzieje się na naszych oczach. 

Brytyjski oddział Yamahy wycofał już z oferty modele FZ-8 Fazer, FZ1 oraz XJ6. Po sprzedaniu ostatnich sztuk modele te już nie powrócą do salonów.

Podobny los czeka w najbliższym czasie XJ6 Diversion. Powodem takiej sytuacji jest słabnąca sprzedaż tych motocykli i to z powodu wewnętrznej konkurencji. Motocykle te wypiera świetnie się rozwijająca, nowocześniejsza a niekiedy nawet odczuwalnie tańsza seria MT. Niedawno wprowadzony model MT-09 Tracer skutecznie zrzuca z tronu Fazera, a już niedługo ma zadebiutować także wersja MT-07 Tracer. 

Płynie z tego jeszcze jeden przekaz - ludzie coraz częściej wybierają motocykle o mniejszej mocy, ale dające więcej przyjemności z jazdy. I tak 150 konną Yamahę FZ1 zastąpił model o mocy 109 koni, ale oddający te konie w nieco inny sposób.