Silnik z H2 i motocykl wydrukowany przez drukarkę 3D?

Sztylet z Los Angeles Auto Show

Divergent. to firma odpowiedzialna za produkcję pierwszego na świecie super-samochodu przy użyciu drukarek 3D. Podczas targów LA Autoshow, firma ujawniła swój nowy projekt motocykla na LA Auto Show. Nazwany Dagger, wykorzystuje ramę, wahacz, siedzisko i zbiornik, które zostały wyprodukowane przy użyciu druku 3D - stosując strukturę, która jest zarówno wytrzmalsza jak i aż do 50% lżejsza od tradycyjnie fabrykowanych elementów. Dzięki temu cały mtocykl waży blisko 165kg :O


Rama bez napędu nie pojedzie

Choć silnik odrobinę gwiżdże, wbrew eko-trendom to nie silnik elektryczny. Za jednostkę napędową robi tutaj jedyny słuszny rodzaj motoru spalinowy. A gdyby było tego mało, nie byle jaki, bo zapożyczony z Kawasaki H2. 210 koni mechanicznch i 165 kilo masy? To wręcz musi latać! Co prawda to nie jest pierwszy motocykl produkowany przy użyciu technologii druku 3D... Ale przede wszystkim pierwszy spalinowy :)  Dwa lata wcześniej firma APworks wyprodukowała pierwszy na świecie motocykl elektryczny, który został zaprojektowany w limitowanej ofercie produkcyjnej i oczywiście wykonany w wcześniej wspomnianym procesie technologicznym.

Co dalej?

Sztylet prawdopodobnie pozostanie tylko prototypem. Jest to raczej chwyt reklamowy, który ma pokazać że druk 3D to bardzo tania  i ekologiczna alternatywę dla tradycyjnych metod projektowania i produkcji części samochodowych i motocyklowych. Za niedługo wszyscy będziemy mogli - bez wychodzenia z domu - stworzyć motocykl marzeń za pomocą jednego kliknięcia - byłoby pięknie.